Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

V kauze zanedbania starostlivosti padlo v Španielsku prvé obvinenie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prokuratúra vo svojom vyhlásení uviedla, že lekárka a riaditeľka sa neriadili protokolom o starostlivosti o obyvateľov domova počas pandémie, ktorý vypracovala madridská regionálna vláda.

Madrid 15. decembra (TASR) - Španielska prokuratúra vzniesla obvinenie voči lekárke a riaditeľke domova dôchodcov v Madride, podozrivých z odopretia lekárskej starostlivosti 80-ročnej žene, ktorá následkom toho v marci zomrela. Ide o prvé obvinenie tohto druhu a očakáva sa, že ďalšie budú pribúdať, informovala v utorok agentúra AFP.

Madrid bol v tom čase, počas prvej vlny pandémie, jedným z najviac postihnutých miest v Európe. Prokuratúra vo svojom vyhlásení uviedla, že lekárka a riaditeľka sa neriadili protokolom o starostlivosti o obyvateľov domova počas pandémie, ktorý vypracovala madridská regionálna vláda.

Lekárka tento protokol "ignorovala" a napriek zhoršujúcemu sa stavu klientky kontaktovala nemocnicu až osem dní po tom, čo táto začala mať problémy s dýchaním. Seniorka napriek rýchlemu prevozu do nemocnice zomrela nasledujúci deň na zástavu srdca, uvádza sa vo vyhlásení madridskej prokuratúry.

Riaditeľka domova bola podľa prokuratúry oboznámená s klinickým stavom pacientky, ale "neurobila nič", aby zabezpečila, že bude mať zdravotnú starostlivosť aj v čase neprítomnosti lekárky, najmä cez víkend, ktorý predchádzal jej úmrtiu.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) začiatkom decembra upozornila, že podmienky v domovoch sociálnych služieb v madridskom regióne a v Katalánsku zostávajú napriek zlepšeniam alarmujúce. V ostro formulovanej správe AI uviedla, že o "drvivú väčšinu" obyvateľov nebolo počas pandémie správne postarané. Opatrenia zavedené oboma regiónmi boli "neefektívne a neprimerané" a porušovali práva klientov.

Španielsko patrí k pandémiou najviac zasiahnutým európskym krajinám: koronavírusom SARS-CoV-2 sa tam infikovalo viac ako 1,7 milióna ľudí a chorobe COVID-19 podľahlo vyše 48.000 ľudí. Predpokladá sa, že takmer polovica z tohto počtu sú starší ľudia, ktorí zomreli v zariadeniach pre seniorov, uviedla AI.

Nielen Španielsko utrpelo v marci šok, keď sa v médiách objavila správa, že španielski vojaci, ktorí v rámci preventívnych opatrení pomáhali pri dezinfikovaní zariadenia pre dôchodcov, našli v jednom z nich tamojších klientov úplne opustených, v niektorých prípadoch aj mŕtvych v ich posteliach. Zamestnanci toto zariadenie opustili po tom, čo sa tam objavil koronavírus.