< sekcia Zahraničie

V kauze zrážky lodí možno preskúmajú elektronické údaje aj inej lode

Na snímke žeriav vyťahuje vrak potopenej výletnej lode Hableány pri Margitinom moste na rieke Dunaj v Budapešti 11. júna 2019. Foto: TASR/AP

Obhajca György Magyar vyhlásil, že údaje zo švajčiarskej lode Viking Ingvi, ktorá sa ale na mieste zrážky nezastavila, však už nebude možné získať, pretože ich orgány nežiadali okamžite po nehode.

Budapešť 1. júla (TASR) - Maďarské vyšetrovacie orgány ešte nepreverili údaje z tzv. čiernej skrinky výletnej lode, ktorá prechádzala v čase nehody miestom tragickej zrážky na budapeštianskom úseku Dunaja z 29. mája. Napísal to v pondelok denník Magyar Nemzet.

Obhajca viacerých pozostalých obetí György Magyar vyhlásil, že uvedené údaje zo švajčiarskej lode Viking Ingvi, ktorá sa ale na mieste zrážky nezastavila, však už nebude možné získať, pretože ich orgány nežiadali okamžite po nehode. Podľa Magyara sa záznamy po troch dňoch automaticky vymažú.

Denník pripomenul, že údaje z čiernej skrinky výletnej lode Viking Sygin, ktorá pravdepodobne zrážku s maďarskou vyhliadkovou loďou Hableány spôsobila, majú vyšetrovacie orgány kompletne k dispozícii.

Údaje z Viking Ingvi však podľa Magyar Nemzetu bude možné skúmať iba v prípade, ak sa dokáže, že posádka tohto plavidla videla priebeh havárie. Polícia túto alternatívu ešte preveruje.

Nezvestní po nehode sú ešte dvaja Kórejčania, po ktorých intenzívne pátrajú na úseku Dunaja od budapeštianskeho Margitinho mosta až po južné hranice Maďarska.

Bilancia potopenia lode Hableány medzi piliermi Margitinho mosta po zrážke s výletnou loďou Viking Sygin je v súčasnosti 26 mŕtvych vrátane dvojčlennej posádky. Z Dunaja sa po havárii podarilo zachrániť sedem Kórejčanov.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)