Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Zahraničie

V Kazachstane budú v októbri rozhodovať o výstavbe jadrovej elektrárne

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Kazachstan má bohaté zásoby ropy i zemného plynu a vo svete je zároveň najväčším producentom uránu.

Astana 3. septembra (TASR) - Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v pondelok oznámil, že 6. októbra sa uskutoční referendum o výstavbe jadrovej elektrárne, ktorú označil za potrebnú na diverzifikáciu energetických zdrojov krajiny. TASR o tom informuje podľa Rádia Slobodná Európa (RFE/RL).

Kazachstan má bohaté zásoby ropy i zemného plynu a vo svete je zároveň najväčším producentom uránu, ktorý sa používa práve na pohon jadrových elektrární.

Minister energetiky Almasadam Satkalijev tvrdí, že vybudovanie novej elektrárne je jediný spôsob, ako uspokojiť rastúci dopyt po energii a splniť ciele uhlíkovej neutrality.

Kazachstan v súčasnosti získava zhruba 80 percent energie z uhoľných elektrární. Ďalších 15 percent dodávajú vodné elektrárne a zvyšok obnoviteľné zdroje. V rokoch od 1972 do 1999 fungoval v krajine jediný ruský jadrový reaktor, ktorý slúžil na výrobu elektrickej energie a odsoľovanie vody.

Kde presne by mohla nová jadrová elektráreň stáť zatiaľ neoznámili, podľa RFE/RL sa však ako pravdepodobné spomínajú dve lokality - obec Uľken pri Balchašskom jazere na juhovýchode Kazachstanu a mesto Kurčatov na severovýchode.

Bezprostredne nie je jasné ani to, kto by elektráreň vybudoval. V roku 2023 kazašské ministerstvo energetiky hovorilo o štyroch potenciálnych zmluvných stranách - ruský Rosatom, francúzsky EDF, Čínsku národnú jadrovú spoločnosť a juhokórejskú KHNP.

RFE/RL píše, že proti projektu sa už v krajine zdvihla veľká vlna odporu. V uplynulých týždňoch zabránili viacerým aktivistom - zasadzujúcim sa proti elektrárni - zúčastniť sa na verejných diskusiách o jej výstavbe.

Projekty súvisiace s energiou, ktorá sa získava z jadra, sú v Kazachstane považované za kontroverzné. Na životné prostredie tam mali výrazný dosah operácie uskutočňované počas sovietskej éry na mieste jadrových skúšok Semipalatinsk, ktoré fungovalo v rokoch 1949 až 1991, ako aj na kozmodróme Bajkonur dodnes prevádzkovanom Ruskom.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.