< sekcia Zahraničie

V Kazachstane zadržali cez 50 účastníkov úradmi nepovolených protestov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V súčasnosti sú totiž v Kazachstane nezákonné všetky protesty, ktoré úrady nepovolili.

Alma-Ata 21. septembra (TASR) - Kazašská polícia v sobotu zadržala desiatky ľudí, ktorí na viacerých miestach krajiny demonštrovali proti ekonomickej expanzii Číny a proti pretrvávajúcemu vplyvu medzičasom už bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

Agentúra Interfax s odvolaním sa na ministerstvo vnútra v sobotu informovala, že "na úradmi nepovolených zhromaždeniach" bolo zadržaných 57 ľudí, ktorí "napriek opakovaným varovaniam prokuratúry podľahli provokatívnym výzvam zakázanej extrémistickej organizácie" a prišli na protest.

Podľa agentúry AFP spomenutou organizáciou je Demokratická voľba Kazachstanu (DVK).

Ministerstvo dodalo, že niektorí z demonštrantov začali páchať nezákonné činy proti príslušníkom bezpečnostných zložiek, čo "ohrozuje mier a bezpečnosť ostatných občanov a bezpečnosť na cestách".

Úrady tiež vyhlásili, že "priaznivci DVK majú za cieľ narúšať stabilitu v krajine a napomáhať nepokoje, čím porušujú práva civilistov."

K zadržaniam došlo v sobotu v mestách Alma-Ata, Šymkent a Nur-Sultan, kde sa v rukách polície ocitla aj novinárka kazašskej redakcie rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Podľa AFP ju polícia už medzičasom prepustila.

V uplynulých dvoch týždňoch bolo v Kazachstane na tresty väzenia v trvaní okolo 15 dní v správnom konaní odsúdených viac ako 50 demonštrantov, ktorí žiadali, aby sa v Kazachstane zabránilo realizácii spoločných výrobných a infraštruktúrnych projektov s Čínou. Žiadali aj prepustiť z väzenia ľudí, ktorých ľudskoprávni aktivisti označujú za politických väzňov.

Hnutie DVK, na ktorého čele je dlhoročný odporca kazašského režimu Muchtar Abľazov, bolo vlani kazašských súdom označené za extrémistickú organizáciu.

Kazašský štátny prokurátor tento týždeň uviedol, že Abľazov - bývalý minister energetiky a šéf banky, ktorý z krajiny v roku 2009 utiekol - "obyčajných ľudí klame", keď ich vyzýva na protest proti režimu.

Nový kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev sa začiatkom septembra zaviazal zmierniť reštriktívne právne predpisy týkajúce sa demonštrácií.

V súčasnosti sú totiž v Kazachstane nezákonné všetky protesty, ktoré úrady nepovolili. Polícia však v posledných týždňoch nezasiahla proti niektorým malým protestom a demonštráciám.