Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Zahraničie

V KĽDR schválili zákon umožňujúci vykonať preventívny jadrový útok

Na nedatovanej snímke vydanej 12. apríla 2020 severokórejský vodca Kim Čong-un počas inšpekcie protivzdušnej obrany v Severnej Kórei. Foto: TASR/AP

Najnovší krok KĽDR prichádza v čase, keď pozorovatelia tvrdia, že Severná Kórea sa podľa všetkého pripravuje na obnovenie jadrových testov, ktoré pozastavila v roku 2017.

Soul/Pchjongjang 9. septembra (TASR) – Parlament Severnej Kórey, Najvyššie ľudové zhromaždenie, schválil vo štvrtok zákon, ktorý tejto izolovanej krajine umožňuje vykonať preventívny jadrový útok a vyhlasuje za "nezvratný" jej štatút jadrovej mocnosti. Informujú o tom v piatok agentúry Reuters a AFP odvolávajúce sa na štátne médiá v KĽDR.

KĽDR sa už vo svojej ústave označila za štát s jadrovými zbraňami, nový zákon však zachádza ešte ďalej. Krajine umožní vykonať "automaticky" preventívny jadrový útok a "okamžite zničiť nepriateľské sily", ak cudzia krajina predstavuje pre Pchjongjang bezprostrednú hrozbu. Zákon tiež zakazuje zdieľanie jadrových zbraní alebo technológií s inými krajinami.

"Na novom zákone je rozhodujúce to, že vymedzuje pevnú hranicu, aby sa o našich jadrových zbraniach nedalo rokovať," cituje agentúra KCNA z prejavu vodcu Kim Čong-una v pléne parlamentu.

Kim tiež obvinil Spojené štáty, že na jeho krajinu vyvíjajú nátlak s cieľom oslabiť jej obranyschopnosť a v konečnom dôsledku spôsobiť pád jeho vlády. Kritizoval i plány Južnej Kórey na zvýšenie svojej konvenčnej údernej sily a obnovenie rozsiahlych manévrov s USA. Tieto "nebezpečné" vojenské akcie podľa neho len zvýšili napätie v regióne.

Zopakoval, že Pchjongjang sa nikdy nevzdá jadrových zbraní, ktoré potrebuje na obranu pred nepriateľskými krokmi zo strany USA. "Neexistuje absolútne nič také, ako je vzdanie sa jadrových zbraní, nebude nijaká denuklearizácia ani vyjednávanie," zdôraznil Kim Čong-un.

Najnovší krok KĽDR prichádza v čase, keď pozorovatelia tvrdia, že Severná Kórea sa podľa všetkého pripravuje na obnovenie jadrových testov, ktoré pozastavila v roku 2017. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena ponúkla severokórejskému vodcovi rokovania na mieste a v termíne, ktoré si určí. Južná Kórea chce zasa poskytnúť Pchjongjangu rozsiahlu ekonomickú pomoc, ak sa vzdá svojho jadrového arzenálu, pripomína agentúra Reuters.

Severná Kórea však tieto ponuky odmieta a tvrdí, že Spojené štáty a ich spojenci pokračujú v "nepriateľskej politike".

"Kým budú na Zemi existovať jadrové zbrane a imperializmus a intrigy Spojených štátov a ich stúpencov proti našej republike nebudú ukončené, posilňovanie našich jadrových schopností sa nezastaví," povedal Kim Čong-un.