< sekcia Zahraničie

V Kolíne nad Rýnom sa začali protesty proti tureckej ofenzíve v Sýrii

Na snímke z tureckej strany hraníc, dym stúpa počas pokračujúcich sporadických bojov medzi tureckými silami a kurdskými bojovníkmi v severosýrskom pohraničnom meste Ras al-Ajn v piatok 18. októbra 2019. Foto: TASR/AP

Demonštrácie proti vojenskej akcii Turecka v Sýrii boli avizované aj v ďalších nemeckých mestách, ako napríklad v Berlíne, Stuttgarte či vo Frankfurte nad Mohanom.

Kolín nad Rýnom 19. októbra (TASR) - Dva protestné pochody proti tureckej vojenskej ofenzíve v severnej Sýrii sa začali v sobotu v nemeckom meste Kolín nad Rýnom za účasti niekoľkých tisícov ľudí. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Do ulíc Kolína vyšlo dopoludnia približne 5000 ľudí, ako uviedla polícia. Zatiaľ nedošlo k zatýkaniu ani k výtržnostiam, uviedol hovorca miestnej polície. Kolínsky policajný prezident Uwe Jacob potvrdil sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Organizátori - viaceré ľavicové združenia - nahlásili účasť 15.000 demonštrantov. Polícia počíta s viac než 20.000 ľuďmi.

Protestujúci niesli vlajky kurdských milícií známych ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) a plagáty s nápismi "Žiadne dohody s režimom AKP" či "Hlavný nepriateľ je vo vlastnej krajine". Narážali pritom na Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ako potvrdila polícia, jej príslušníci preverovali aj to, či plagáty neobsahujú symboly zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Organizátori na začiatku protestov varovali, že je dôležité nenechať sa vyprovokovať. Reagovali na upozornenia, že medzi prívržencov ľavicových skupín - medzi ktorými je aj vysoký počet Kurdov - sa budú zrejme chcieť zamiešať osoby z tureckých nacionalistických kruhov s cieľom vyvolávať provokácie.

Demonštrácie proti vojenskej akcii Turecka v Sýrii boli avizované aj v ďalších nemeckých mestách, ako napríklad v Berlíne, Stuttgarte či vo Frankfurte nad Mohanom.

Ankara spustila 9. októbra ofenzívu na severovýchode Sýrie po tom, čo sýrski Kurdi náhle prišli o podporu Washingtonu. Šéf Bieleho domu Donald Trump totiž tesne predtým stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily.

Vo štvrtok večer vstúpilo do platnosti prímerie, ktoré vzišlo zo stretnutia amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Turecko sa v tejto dohode zaviazalo prerušiť svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín (päť dní) z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny. Napriek tomu však turecké jednotky stále obliehajú mesto Ras al-Ajn, ktoré Kurdské demokratické sily (SDF) v utorok znovudobyli.