< sekcia Zahraničie

V komunálnych voľbách v rakúskom Grazi zvíťazili komunisti

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Starosta Grazu z ÖVP Siegfried Nagl ešte pred konečnými výsledkami oznámil, že po 18 rokoch odstupuje z funkcie.

Viedeň 27. septembra (TASR) - V komunálnych voľbách v druhom najväčšom rakúskom meste Graz v nedeľu prekvapivo zvíťazila Komunistická strana Rakúska (KPÖ). Podľa predbežných výsledkov prekonala ľudovcov doterajšieho dlhoročného starostu, informovali agentúry DPA a AP.

Komunisti dostali približne 29 percent hlasov vo voľbách do mestského zastupiteľstva štajerskej metropoly, kým za konzervatívcov z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) hlasovalo takmer 25,7 percenta zúčastnených voličov.

Starosta Grazu z ÖVP Siegfried Nagl ešte pred konečnými výsledkami oznámil, že po 18 rokoch odstupuje z funkcie, čím vyvodzuje dôsledky z výrazných strát svojej strany, ktorá v predošlých voľbách získala o vyše 12 percent hlasov viac.

Hlavná kandidátka komunistov Elke Kahrová vo vyjadrení z nedeľňajšieho večera ponechala otvorenú otázku toho, či sa stane prvou starostkou z KPÖ v hlavnom meste niektorej z rakúskych spolkových krajín. Podľa vlastných slov bude viesť rozhovory o možných koalíciách, vylúčila však spojenectvo s ÖVP.