< sekcia Zahraničie

TEPLOTNÉ REKORDY: V maďarskej obci namerali takmer 26 stupňov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Maďarskí meteorológovia súčasne upozornili, že denné celoštátne teplotné maximum sa pohybovalo v pondelok okolo 24 stupňov Celzia, čo je o 11 stupňov nad hodnotami obvyklými v tomto období roka.

Budapešť 29. októbra (TASR) - Viacero teplotných rekordov hlásili v pondelok z Maďarska.

V obci Kübekháza v Čongrádskej župe padol celoštátny denný teplotný rekord, ktorého nová hodnota pre 29. októbrový deň je od posledného októbrového pondelka tohto roku 27,1 stupňa Celzia.

Doterajšiu najvyššiu teplotu na území Maďarska namerali v tento deň v obci Szerep v Hajducko-bihárskej župe v roku 1923, keď tam ortuť teplomerov vystúpila na hodnotu 25,9 stupňa Celzia.

Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnila Celoštátna meteorologická služba a ktoré sprostredkovala tlačová agentúra MTI.

V hlavnom meste Maďarska - Budapešti - padol denný teplotný rekord presne po 90 rokoch.

Kým 29. októbra 1928 tam namerali 23,5 stupňa Celzia, v pondelok tam hneď v dvoch obvodoch zaznamenali až 24,3 stupňa Celzia.

Maďarskí meteorológovia súčasne upozornili, že denné celoštátne teplotné maximum sa pohybovalo v pondelok okolo 24 stupňov Celzia, čo je o 11 stupňov nad hodnotami obvyklými v tomto období roka. Takéto hodnoty sú podľa nich v krajine obvyklé začiatkom júna alebo septembra.