< sekcia Zahraničie

V Maďarsku odsúdili ďalších ľudí, preliezli hraničný plot

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ďalších 12 ľudí odsúdili dnes v maďarskom Segedíne za trestný čin zakázaného prekročenia uzavretej štátnej hranice.

Segedín 25. septembra (TASR) - Ďalších 12 ľudí odsúdili dnes v maďarskom Segedíne za trestný čin zakázaného prekročenia uzavretej štátnej hranice.

Ako informovala tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na hovorkyňu tamojšieho súdu Eriku Prágaiovú Juhászovú, ôsmich obžalovaných vyhostili z Maďarska na jeden rok a štyroch na dva roky.

Medzi obžalovanými bolo sedem občanov Sýrie, štyri Kosovčania, ako aj jeden občan Iraku. Všetci sa v katastri obcí Katymár, respektíve Ásotthalom dostali na maďarské územie cez diery vyrezané inými osobami v plote na maďarsko-srbskej hranici. Tak obžalovaní, ako aj ich právni zástupcovia vzali rozsudky - s výnimkou troch odvolávajúcich sa - na vedomie.

Srbského občana, ktorý sa pokúsil z okolia obce Mórahalom prepraviť na maďarsko-rakúsku štátnu hranicu 17 sýrskych občanov za 600 eur na osobu, odsúdili dnes v Segedíne za prevádzačstvo na päť rokov väzenia. Stalo sa tak v urýchlenom súdnom konaní. Rozsudok ešte nie je právoplatný, pretože obhajoba sa proti nemu odvolala.

Tridsaťšesťročného Srba, ktorý pricestoval na maďarské územie v pondelok, navyše na päť rokov vyhostili z Maďarska.