Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Zahraničie

V Maďarsku sa môžu dostať do EP kandidáti štyroch až šiestich strán

Archívna snímka. Foto: TASR/AP

Analytici očakávajú vyše 32-percentnú účasť voličov, nevylučujú však ani to, že k urnám príde až 40 percent Maďarov.

Budapešť 22. mája (TASR) - V nedeľňajších voľbách v Maďarsku majú šancu získať mandáty poslancov Európskeho parlamentu (EP) kandidáti štyroch, najviac však šiestich strán a blokov z celkového počtu deviatich kandidujúcich subjektov. Informovali o tom v stredu v Budapešti predstavitelia piatich inštitútov.

Podľa agentúry MTI výsledky svojich prieskumov prezentovali inštitúty Nézőpont Intézet, Závecz Research, Publicus Intézet, Századvég a Medián, ktorých zástupcovia sa zhodli v tom, že najväčšiu podporu - vyše 50-percentnú - má vládny blok Fidesz-KDNP. Otázkou iba je presná miera tejto podpory.

Na volebných lístkoch figurujú zoznamy blokov strán Maďarská socialistická strana (MSZP) - Dialóg (Párbeszéd) a Fidesz-KDNP, ďalej kandidátky strán Maďarská strana dvojchvostého psa (Magyar Kétfarkú Kutyapárt), Jobbik, Momentum, Demokratická koalícia (DK), Hnutie naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom), Maďarská robotnícka strana (Magyar Munkáspárt) a Politika môže byť iná (LMP).

Zaujímavý podľa analytikov bude boj o druhé miesto, o ktoré zabojujú slabnúci Jobbik, stagnujúci blok MSZP-Dialóg a posilnená DK. Päťpercentný prah môžu prekročiť ešte LMP a Momentum, alebo aj obe z týchto strán.

Analytici očakávajú vyše 32-percentnú účasť voličov, nevylučujú však ani to, že k urnám príde až 40 percent Maďarov.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)