Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. december 2025
< sekcia Zahraničie

V Mauritánii havarovalo vojenské lietadlo, zahynulo sedem ľudí

Lietadlo smerovalo k zlatej bani Tasiast ležiacej zhruba 200 kilometrov severne od hlavného mesta. Baňu vlastní kanadská spoločnosť Kinross Gold.

Nouakchott 12. júla (TASR) - Sedem ľudí zahynulo v Mauritánii pri dnešnej havárii vojenského lietadla, ktoré si najala kanadská ťažobná spoločnosť na prepravu zlata. Informoval o tom predstaviteľ miestneho leteckého úradu a firma Kinross Gold.

Lietadlo zachvátil požiar krátko po vzlietnutí zo štartovacej dráhy v Nouakchotte, metropole západoafrickej krajiny. Pilot sa pokúsil o návrat na letisko, nepodarilo sa mu však dosiahnuť dráhu.

Príslušníci armády, colníci a osoby najaté kanadskou firmou, ktoré boli na palube, zomreli na mieste. Všetci boli občanmi Mauritánie, uviedla agentúra AP.

Lietadlo smerovalo k zlatej bani Tasiast ležiacej zhruba 200 kilometrov severne od hlavného mesta. Baňu vlastní kanadská spoločnosť Kinross Gold.

Firma oznámila, že stroj Harbin Y-12 si najala na prevoz zlata z bane do hlavného mesta. V čase havárie nemalo lietadlo na palube žiadne zlato. Podľa jej informácie zahynuli dvaja piloti, dvaja colníci a traja najatí strážcovia.

Mauritánsky predstaviteľ však uviedol, že o život prišli traja členovia armády, dvaja colníci a dvaja zamestnanci firmy.