Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. jún 2024Meniny má Zlatko
< sekcia Zahraničie

V meste Orenburg v Rusku očakávajú vrchol povodňovej vlny

Dvaja muži jazdia na člne v zaplavenej oblasti v ruskom Orenburgu vo štvrtok 11. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Očakáva sa tiež zaplavenie ďalších 800 domov, čo sa dotkne 2300 ľudí v tejto juhoruskej oblasti, uvádza ruská agentúra TASS s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Moskva/Orenburg 12. apríla (TASR) - Ruskú Orenburskú oblasť hraničiacu s Kazachstanom sužujú najhoršie záplavy od začiatku historických záznamov. Tamojšie úrady očakávajú vrchol povodňovej vlny v priebehu piatka a soboty, informuje v TASR podľa správy agentúry DPA.

Očakáva sa tiež zaplavenie ďalších 800 domov, čo sa dotkne 2300 ľudí v tejto juhoruskej oblasti, uvádza ruská agentúra TASS s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov. V Orenburskej oblasti už voda zaplavila zhruba 12.000 domov a 15.000 pozemkov.

V polmiliónovej oblastnej metropole Orenburg namerali v piatok ráno na rieke Ural úroveň vody vo výške 11,1 metra, čo je takmer dva metre nad kritickou hranicou. Experti očakávajú stúpnutie hladiny ešte o pol metra.

Predchádzajúci rekord namerali v roku 1942 a predstavoval 9,4 metra, uviedol oblastný gubernátor Denis Pasler vo štvrtkovom videorozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Rozsiahle záplavy sú aj v ďalších oblastiach Ruska ležiacich na hraniciach s Kazachstanom, ako aj v samotnom Kazachstane.

Nezvyčajne veľké jarné povodne vyvolalo topenie obrovských más snehu kombinované s prudkým dažďom. Ľadové kryhy v riekach často vytvárajú bariéry pre voľné prúdenie vody a okrem toho sa pretrhla aj hrádza na rieke Ural pri meste Orsk.

Obyvatelia postihnutých oblastí sa podľa médií sťažujú na zlé riadenie krízy zo strany úradov. Putin si vypočul gubernátorov dotknutých oblastí a nariadil, aby bolo všetko pripravené na obnovu po ustúpení povodní, vyplýva z vyhlásenia Kremľa.