Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Zahraničie

V Mexiku našli telo ďalšieho zavraždeného starostu

Ilustračné foto. Foto: TASR/Roman Hanc

Guerrero je štát najviac ovplyvnený násilím drogového kartelu vzhľadom na svoju polohu na západnom pobreží Mexika. Vlani tam zaznamenali takmer 1900 vrážd.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Mexiko 23. júna (TASR) - Mexické úrady v sobotu informovali o vražde druhého starostu z južného štátu Guerrero v priebehu necelého týždňa. Telo Acacia Floresa objavili s guľkou v zadnej časti hlavy. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Starosta mesta Malinaltepec išiel vo štvrtok pôvodne navštíviť domorodú komunitu, kde ho následne zadržali. Istý ľudskoprávny aktivista sa odvtedy snažil vyjednávať o jeho prepustení. Pre AFP povedal, že telo politika našli v dodávke v Malinaltepecu.

Podľa prokurátora štátu Guerrero sa už začalo vyšetrovanie vraždy s priťažujúcimi okolnosťami. Pracuje sa aj s verziou, že išlo o možný spor o vlastníctvo pozemkov.

Novozvoleného starostu mesta Copala, Salvadora Villalbu Floresa, zavraždili začiatkom uplynulého týždňa, keď sa viezol autobusom. Zvyčajne býval chránený Národnou gardou, vtedy však cestoval sám, napísali mexické médiá.

V Mexiku sa 2. júna konali prezidentské voľby, voľby guvernérov viacerých štátov a volili sa aj starostovia, primátori a poslanci mestských zastupiteľstiev. Kampaň pred týmito voľbami bola extrémne násilná - od jesene minulého roku bolo zavraždených viac ako 30 kandidátov.

Guerrero je štát najviac ovplyvnený násilím drogového kartelu vzhľadom na svoju polohu na západnom pobreží Mexika. Vlani tam zaznamenali takmer 1900 vrážd.