Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Zahraničie

V Nemecku odmietli zákonné právo na samovraždu pomocou silných liekov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Pentobarbital sodný je silné sedatívum s krátkym časom pôsobenia, vo vysokých dávkach spôsobuje smrť. Ako smrtiacu látku pri popravách ho tiež používa 14 štátov USA.

Lipsko 7. novembra (TASR) – Nemecké právo neumožňuje zákonný nárok na získanie smrtiacich dávok liekov pre ľudí, ktorí chcú ukončiť vlastný život. Vyplýva to z utorkového rozhodnutia Spolkového správneho súdu v Lipsku (BVERWG). TASR správu prebrala od agentúry DPA.

BVERWG ako najvyšší odvolací súd rozhodol, že farmaceutická legislatíva zakazuje distribúciu pentobarbitalu sodného, pričom sa tým neporušuje právo jednotlivca rozhodnúť o ukončení vlastného života. Dostupnosť takejto látky pre širokú verejnosť označil za vysoko rizikovú.

Pentobarbital sodný je silné sedatívum s krátkym časom pôsobenia, vo vysokých dávkach spôsobuje smrť. Ako smrtiacu látku pri popravách ho tiež používa 14 štátov USA.

Súd rozhodoval na podnet dvoch mužov zo západného Nemecka. Jeden je paralyzovaný ochorením skleróza multiplex, druhý má pokročilé štádium rakoviny. Obaja požiadali Spolkový úrad pre liečivá a zdravotnícke pomôcky (BfArM) o povolenie nákupu pentobarbitalu sodného s odôvodnením, že chcú svoj život ukončiť doma v kruhu rodiny bez pomoci lekárov. BfArM žiadosť odmietol, obaja muži to napadli na súde.

"Dnešok je čiernym dňom pre oboch navrhovateľov aj pre všetkých obyvateľov Nemecka, ktorí dúfali, že pomocou pentobarbitalu budú môcť spáchať samovraždu a ukončiť tak svoje utrpenie," vyhlásil právny zástupca oboch mužov Robert Roßbruch. Dodal, že sa proti rozhodnutiu plánuje odvolať k Spolkovému ústavnému súdu Nemecka v Karlsruhe (BVerfG).