Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči osobných i nákladných vlakov

Na snímke svetelná tabuľa s oznamom o zrušených vlakoch na železničnej stanici počas štrajku rušňovodičov v stredu 22. apríla 2015 v nemeckom Duisburgu. Rušňovodiči vstúpili do štrajku, ktorý sa v osobnej železničnej doprave začal v stredu o 02.00 h a potrvá do štvrtka 21.00 h. Protestná akcia sa v nákladnej železničnej doprave začala už v utorok o 15.00 h a skončí sa až v piatok o 09.00 h. Foto: TASR

Približne 3000 rušňovodičov osobných i nákladných vlakov vstúpilo v Nemecku do štrajku za zvýšenie miezd, ktorý dnes po celej krajine vážne narušil železničnú dopravu.

Berlín 22. apríla (TASR) - Približne 3000 rušňovodičov osobných i nákladných vlakov vstúpilo v Nemecku do štrajku za zvýšenie miezd, ktorý dnes po celej krajine vážne narušil železničnú dopravu. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide už o šiesty štrajk na nemeckých železniciach za ostatných desať mesiacov.

Rušňovodiči nákladných vlakov prerušili prácu už v utorok popoludní a v noci nadnes sa k nim pridali aj ich kolegovia z osobnej dopravy.

Štrajk, ktorý má potrvať 66 hodín, ochromil železničnú dopravu v celom Nemecku, predovšetkým v Berlíne, Frankfurte nad Mohanom a Mannheime. Podľa údajov Deutsche Bahn dnes vypravili len asi 244 z obvyklého počtu 805 vlakov.

Predstavitelia nemeckého priemyslu odhadujú očakávané škody spôsobené štrajkom na 100 miliónov eur denne. Približne pätina nákladov v Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, sa prepravuje po železnici.

Zo zodpovednosti za vyhlásenie štrajku sa navzájom obviňujú odborári a dominantný železničný dopravca Deutsche Bahn.

Štrajkujúci požadujú päťpercentný nárast platov a skrátenie pracovného týždňa z 39 na 37 hodín. Odborový zväz GDL, zastupujúci asi desať percent z takmer 200.000 zamestnancov železníc, žiada aj posilnenie svojho postavenia v rokovaniach s Deutsche Bahn.