Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

V Nemecku zadržali tínedžera pre podozrenie z prípravy útoku

Nemecko, polícia Foto: TASR/AP

Pri domovej prehliadke v bydlisku jeho rodičov policajti našli okrem iného väčšie množstvo nábojov menšieho kalibru, viacero nožov a dýk.

Ludwigsburg 27. júla (TASR) - Nemecká polícia zadržala v okrese Ludwigsburg v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko 15-ročného tínedžera pre podozrenie z prípravy násilného trestného činu. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na policajné zdroje. Podľa nich mladík zverejnil na webe fotografie a kresby naznačujúce možnosť takéhoto činu.

Pätnásťročný tínedžer bol v kontakte so strelcom z Mníchova a zrejme už mesiace sám plánoval podobnú násilnú akciu. Informuje o tom internetové vydanie denníka Bild.

Podľa správy sa na školáka prišlo práve pre kontakty s len o tri roky starším Alim Davidom S., ktorý v piatok 22. júla zastrelil v bavorskej metropole deväť ľudí a následne spáchal samovraždu. Istý surfer, ktorý si všimol ich internetovú konverzáciu na fóre pre stúpencov počítačových hier, na to upozornil políciu.

Bezpečnostné zložky zasiahli neodkladne, v noci nadnes zadržali tínedžera v jeho bydlisku. Pri následnej domovej prehliadke našli nielen väčšie množstvo nábojov menšieho kalibru, viacero nožov a dýk, ale aj chemikálie vhodné na výrobu náloží. Nález prekvapil aj chlapcových rodičov.

Mladík zverejnil na webe fotografie a kresby naznačujúce prípravu násilného trestného činu.

Prokuratúra v Stuttgarte teroristické pozadie kauzy vylúčila. Tínedžer sa však nevyhne vyšetrovaniu pre podozrenie z neoprávneného prechovávania zbraní a trhavín, uviedol jej hovorca. Keďže v jeho prípade neexistuje obava z možného úteku, nehrozí mu uvalenie väzby. Zatiaľ ho umiestnili do starostlivosti psychiatrov pre mládež, informovala tlačová agentúra DPA.

Pravdepodobným dejiskom plánovaného násilného činu zadržaného by bola zrejme škola, ktorú navštevoval, vyplýva z doterajších poznatkov vyšetrovateľov. Aj tento chlapec, podobne ako jeho starší priateľ z Mníchova, čelil šikanovaniu spolužiakov.

Zadržaný chlapec pri výsluchu priznal, že sa vo svetle osobných a sociálnych problémov zaoberal s takouto myšlienkou, medzičasom sa však od nej dištancoval.