Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

V Pakistane obesili štyroch spolupáchateľov útoku na školu v Pešávare

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Teroristický útok na školu v Pešávare bol najzávažnejším útokom Talibanu na území Pakistanu.

Pešávar 2. decembra (TASR) - V Pakistane dnes popravili štyroch mužov, ktorí boli spolupáchateľmi masakry 134 žiakov armádou spravovanej školy v meste Pešávar v provincii Chajbar Paštúnchvá.

Vykonanie trestu smrti obesením nad nimi bolo prvým prípadom v Pakistane, keď sa uplatnil rozsudok vojenského súdu na civilistoch. Súdny tribunál vznikol po masakre v škole na základe zmeny ústavy.

K útoku sa prihlásil Taliban, ktorý vo svojom vyhlásení uviedol, že jeho samovražední atentátnici mali inštrukciu neubližovať deťom, ale zamerať sa na armádny personál.

Všetkých deviatich páchateľov, ktorí 16. decembra 2014 školu v Pešávare obsadili a zadržiavali v nej vyše 1000 ľudí, zlikvidovali vojaci pakistanskej armády. Počas rukojemníckej drámy zahynulo 151 ľudí. Armáde sa časť ľudí v obsadenej budove podarilo evakuovať a počas deväť hodín trvajúcej operácie zachránila 960 ľudí.

Dnešnú popravu, o ktorej informovali médiá, potvrdili aj tri bezpečnostné zdroje - dva z nich z mesta Kohát, kde dnes odsúdených obesili vo väznici. Obhajcovia pre svojich mandantov žiadali milosť, ale prezident krajiny Mamnún Husajn im ju odmietol udeliť.

Trojicu mužov odsúdili na smrť 13. augusta. Všetkých troch ich identifikovali ako členov skupiny Tawhíd wal-džihád (TWG), dovtedy neznámej pakistanskej frakcie hnutia Taliban.

Na smrť boli odsúdení aj ďalší traja spolupáchatelia útoku, ale rozkaz na vykonanie trestu v ich prípade zatiaľ nebol vydaný.

Teroristický útok na školu v Pešávare bol najzávažnejším útokom Talibanu na území Pakistanu. Pakistanská vláda po ňom prijala celoštátny plán na boj s terorizmom. V jeho rámci sa uskutočnilo viac ako 16.000 operácií jednotiek osobitného určenia a bolo zadržaných vyše 12.000 ľudí, z ktorých 140 je podozrivých z kontaktov s teroristami.

Po teroristickom útoku na školu premiér Naváz Šaríf rozhodol o zrušení moratória na trest smrti v Pakistane. Udalosť označil za národnú tragédiu a jej páchateľov za barbarov.