< sekcia Zahraničie

V Pakistane podľahol koronavírusu prvý zákonodarca - Šáhín Razáová

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pakistanský premiér Imrán Chán vyjadril nad smrťou vysokopostavenej zákonodarkyne zo svojej strany žiaľ a ľútosť.

Láhaur 20. mája (TASR) - Prvý pakistanský zákonodarca, ktorý mal pozitívny test na nový druh koronavírusu, zomrel v stredu v nemocnici v meste Láhaur na východe krajiny - obeťou pandémie sa stala Šáhín Razáová. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Podľa lekárov a jej pakistanskej vládnej strany Tehríke insáf (Hnutie za spravodlivosť)bola 69-ročná Razáová hospitalizovaná pred tromi dňami. Jej zdravotný stav sa v stredu zhoršil. Zomrela vo vládnej nemocnici.

Pakistanský premiér Imrán Chán vyjadril nad smrťou vysokopostavenej zákonodarkyne zo svojej strany žiaľ a ľútosť.

Hlavný minister provincie Pandžáb, Usmán Buzdár, potvrdil jej úmrtie. Razáová bola zákonodarkyňou práve v zhromaždení tejto provincie.

Oznámenie o smrti Razáovej prišlo v deň, keď chudobou trpiaci Pakistan zaznamenal najvyšší denný prírastok úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom - za posledných 24 hodín pribudlo 46 mŕtvych.

Koronavírusom sa v krajine zatiaľ nakazilo niekoľko politikov, vrátane predsedu dolnej komory pakistanského parlamentu Asada Kajsara, ktorý sa ešte úplne vyliečil.

V stredu bolo v Pakistane potvrdených celkovo takmer 46.000 prípadov nákazy koronavírusom, vrátane takmer 1000 úmrtí. Pakistan minulý týždeň uvoľnil šesť týždňov trvajúce karanténne opatrenia, a to aj napriek varovaniam niektorých lekárov, že rušenie obmedzení môže spôsobiť náhly nárast v počte úmrtí a infekcií.

Pakistan na základe súdneho príkazu znovu otvoril aj nákupné centrá a úrady obnovili železničné spoje. Vysvetlili, že tieto opatrenia majú oživiť ekonomiku a zachrániť ľudí pred zomieraním na hlad a chudobu.

Úrady uvádzajú, že väčšina ľudí v Pakistane nedodržiava nariadenia o vzájomnom odstupe medzi sebou.