< sekcia Zahraničie

PLÁNOVALI ÚTOK NA ŠKOLU: Polícia už obvinila štyroch študentov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Matka jedného z tínedžerov mala tiež v telefóne svojho dieťaťa nájsť správy zo 6. júla, v ktorej skupina spoločne diskutovala o "rozstrieľaní školy".

Washington 25. septembra (TASR) - V americkom štáte Pensylvánia polícia obvinila štyroch tínedžerov z plánovania útoku na strednú školu. Tínedžeri útok plánovali vykonať v roku 2024, v deň 25. výročia streľby na strednej škole Columbine v Colorade. V sobotu o tom informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady.

Polícia z plánovania útoku obvinila jedno 15-ročné dievča a 15-ročného chlapca, ktorých budú súdiť ako dospelých a ešte ďalších dvoch adolescentov, ktorí budú obvinení ako mladiství. Podľa úradov títo štyria tínedžeri spoločne plánovali útok na strednú školu Dunmore v meste Scranton. Útok pritom plánovali vykonať 20. apríla 2024.

Matka zadržaného dievčaťa podľa vyšetrovateľov vypovedala, že jej dcéra je masakrom na škole Columbine "posadnutá". V dome dievčaťa mala pritom polícia nájsť Molotovové koktaily, komponenty na výrobu bomby, poznámky o tom, ako vyrobiť bombu, rukou napísaný zoznam zbraní, ako aj strelivo.

Matka jedného z tínedžerov mala tiež v telefóne svojho dieťaťa nájsť správy zo 6. júla, v ktorej skupina spoločne diskutovala o "rozstrieľaní školy". Tínedžer, u ktorého sa tieto správy našli, pre vyšetrovateľov uviedol, že si myslel, že sú to iba reči, pokiaľ nevidel u dievčaťa doma 20 až 30 Molotovových koktailov.

"Zatiaľ čo pokračuje vyšetrovanie, chcem uistiť rodičov, študentov a zamestnancov strednej školy Dunmore, že veríme, že im v súčasnosti nehrozí žiadne aktívne nebezpečenstvo... Sme radi, že sa nám tento plán podarilo odhaliť skôr, než niekto prišiel k úrazu," uviedol jeden z miestnych justičných predstaviteľov.

Prvé predbežné pojednávanie je v tejto veci naplánované na 4. októbra.

Streľba na strednej škole Columbine v Coloradel, ktorú spáchali študenti vo veku 17 a 18 rokov, bola v tom čase najtragickejšou masakrou svojho druhu v dejinách USA. Smutnú bilanciu prekonala v decembri 2012 streľba na základnej škole Sandy Hook Elementary School v štáte Connecticut; osamotený útočník tu zabil 26 ľudí, väčšinou detí vo veku šesť a sedem rokov.