Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Zahraničie

V Poľsku našli v lese vojenský objekt, ruskú raketu, tvrdia médiá

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa predbežných zistení technologického inštitútu poľských vzdušných síl ide o ruskú raketu CH-55, uviedla v stredu súkromná rozhlasová stanica RMF FM bez menovania svojho zdroja.

Varšava 10. mája (TASR) - Predmet vojenského pôvodu, ktorý našli v apríli v lese v Poľsku, je ruská raketa CH-55. S odvolaním sa na nemenované zdroje o tom v stredu informovali poľské médiá. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Poľské úrady koncom mája informovali, že v lese neďaleko obce Zamosc pri meste Bydgoszcz sa našiel "vojenský objekt". Miesto nálezu sa nachádza stovky kilometrov od hraníc s Ukrajinou, Bieloruskom i ruskou exklávou Kaliningrad. O aký objekt išlo a ani odkiaľ pochádza, pritom nešpecifikovali. Na mieste neboli nájdené nijaké stopy po výbuchu, uviedla vtedy prokuratúra.

Podľa predbežných zistení technologického inštitútu poľských vzdušných síl ide o ruskú raketu CH-55, uviedla v stredu súkromná rozhlasová stanica RMF FM bez menovania svojho zdroja a tiež súkromná spravodajská televízia Polsat News.

CH-55 je zo vzduchu odpaľovaná strela s plochou dráhou letu vyvinutá v Sovietskom zväze, ktorá je schopná niesť jadrové hlavice.

Poľské ministerstvo obrany a ruské veľvyslanectvo vo Varšave odmietli tieto správy komentovať.

Poľsko je pritom podľa Reutersu ostražité v súvislosti s možným šírením zbraní z vojnou postihnutej susednej Ukrajiny predovšetkým od novembra minulého roka, keď dopad rakety v pohraničí zabil dvoch Poliakov. Varšava v tomto prípade nakoniec prišla k záveru, že išlo o zablúdenú raketu ukrajinskej protivzdušnej obrany.