Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Zahraničie

V Poľsku prešetrujú proputinovský plagát na proteste poľnohospodárov

Poľskí poľnohospodári jazdia na traktoroch v kolóne v utorok 20. februára 2024. Foto: TASR/AP

V utorok sa neďaleko obce Gorzyczki v Sliezskom vojvodstve objavil na jednom z traktorov plagát s textom Putin, daj Ukrajinu, Brusel a našu vládu na poriadok a zástava Sovietskeho zväzu.

Varšava 21. februára (TASR) – Poľská polícia počas protestov farmárov zhabala proruský plagát. Jeho autor vyzýval prezidenta Vladimira Putina, aby Ukrajinu "dal na poriadok", v stredu to pre agentúru AFP uviedla hovorkyňa miestneho policajného oddelenia, informuje TASR.

Poľskí poľnohospodári dlhodobo protestujú proti dovozu lacnejšej produkcii ukrajinských farmárov, ktorej nedokážu konkurovať. V utorok sa neďaleko obce Gorzyczki v Sliezskom vojvodstve objavil na jednom z traktorov plagát s textom "Putin, daj Ukrajinu, Brusel a našu vládu na poriadok" a zástava Sovietskeho zväzu.

"Plagát spolu so zástavou zhabala polícia a začala trestné stíhanie," uviedla hovorkyňa miestneho policajného oddelenia. Polícia zároveň identifikovala vodiča traktora a začala trestné stíhanie pre podporu fašistického alebo totalitného režimu a podnecovanie nenávisti. V prípade dokázania viny autorovi hrozí trest odňatia slobody do troch rokov.

Koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak v stredu plagát odsúdil ako škandalózny a provokatívny.

"Sú to hanebné slová, ktoré absolútne nekorešpondujú s postojom nášho štátu ani s názormi našich občanov," vyhlásil Siemoniak pre poľské Rádio Zet.

Poľská diplomacia: Proputinovské farmárske heslá sú zrejme ovplyvňované Ruskom


Poľské ministerstvo zahraničných vecí v stredu odsúdilo proputinovské a protiukrajinské heslá na protestoch poľských farmárov. "Pravdepodobne" boli ovplyvňované Ruskom, uviedlo. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

"Sme presvedčení, že toto je pokus ovládnuť poľnohospodárske protestné hnutie extrémnymi a nezodpovednými skupinami, pravdepodobne pod vplyvom ruských agentov," napísalo ministerstvo vo vyhlásení.

Organizátorov protestov preto vyzvalo, aby "našli a eliminovali zo svojho hnutia zopár iniciátorov takýchto činov".