Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

V Poľsku sa začal summit V4, sprevádzajú ho prísne opatrenia

Na archívnej snímke poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR/AP

Prezidenti si na stretnutí pripomenú aj 30. výročie vzniku Vyšehradskej skupiny.

Varšava 9. februára (TASR) - Boj s ochorením COVID-19, obnova ekonomiky po pandémii či energetická bezpečnosť v kontexte ochrany klímy figurujú medzi témami summitu hláv štátov krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorý sa v utorok na poludnie začal v Poľsku a potrvá do stredy.

Summit sa koná v prezidentskej rezidencii na polostrove Helská kosa. Po oficiálnych ceremóniách s vojenskými poctami, ktorými poľský prezident Andrzej Duda privítal ako prvého svojho českého kolegu Miloša Zemana, následne slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú a maďarského kolegu Jánosa Ádera, sa začalo plenárne rokovanie. Uvítací ceremoniál naživo odvysielala kancelária poľského prezidenta prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Prezidenti si na stretnutí pripomenú aj 30. výročie vzniku Vyšehradskej skupiny. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Stretnutie sa koná v náhradnom termíne, pôvodne sa malo uskutočniť už na jeseň 2020. "Vzhľadom na aktuálnu situáciu ho budú sprevádzať prísne bezpečnostné a protiepidemické opatrenia a uskutoční sa v úzkom formáte," informoval Strižinec.

Štátny tajomník poľského ministerstva zahraničných vecí Szymon Szynkowski vel Sęk podľa agentúry AP uviedol, že na summite sa očakáva schválenie deklarácie so zameraním na budúce ciele V4.