< sekcia Zahraničie

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí

Na snímke telesné pozostatky dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov, ktoré archeológovia objavili na predmestí talianskych Pompejí v sobotu 21. novembra 2020. Archeológovia sa na základe pozostatkov oblečenia a vzhľadu kostier domnievajú, že išlo o mladého otroka a bohatšieho muža, ktorý mohol mať v čase smrti približne 40 rokov a otroka pravdepodobne vlastnil. Kostry objavili v chodbe pod vilou, v ktorej stajniach našli ku koncu roka 2018 zachovalé pozostatky koňa s postrojom. Vila podľa riaditeľa pompejského archeologického parku (Parco Archeologico di Pompei) Massima Osanna patrila v období starovekého Ríma vysokopostavenému vojenskému dôstojníkovi. Antické mesto Pompeje nachádzajúce sa približne 240 kilometrov južne od Ríma zničil v roku 79 n.l. výbuch neďalekej sopky Vezuv. Vrstvy popolu, ktorý mesto pri výbuchu pokryl, zachovali mnoho budov a predmetov vrátane telesných pozostatkov obetí katastrofy v takmer nedotknutom stave. Foto: TASR/AP

Kostry objavili v chodbe pod vilou, v ktorej stajniach našli ku koncu roka 2018 zachovalé pozostatky koňa s postrojom.

Pompeje 22. novembra (TASR) - Na predmestí talianskych Pompejí objavili telesné pozostatky dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP, odvolávajúc sa na výskumníkov z náleziska.

Archeológovia sa na základe pozostatkov oblečenia a vzhľadu kostier domnievajú, že išlo o mladého otroka a bohatšieho muža, ktorý mohol mať v čase smrti približne 40 rokov a otroka pravdepodobne vlastnil.
Na snímke detail telesného pozostatku jednej z dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov, ktoré archeológovia objavili na predmestí talianskych Pompejí v sobotu 21. novembra 2020.
Foto: TASR/AP

Kostry objavili v chodbe pod vilou, v ktorej stajniach našli ku koncu roka 2018 zachovalé pozostatky koňa s postrojom. Vila podľa riaditeľa pompejského archeologického parku (Parco Archeologico di Pompei) Massima Osanna patrila v období starovekého Ríma vysokopostavenému vojenskému dôstojníkovi.

Antické mesto Pompeje nachádzajúce sa približne 240 kilometrov južne od Ríma zničil v roku 79 n.l. výbuch neďalekej sopky Vezuv. Vrstvy popolu, ktorý mesto pri výbuchu pokryl, zachovali mnoho budov a predmetov vrátane telesných pozostatkov obetí katastrofy v takmer nedotknutom stave.
Na snímke telesné pozostatky dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov, ktoré archeológovia objavili na predmestí talianskych Pompejí v sobotu 21. novembra 2020.
Foto: TASR