Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Prahe protestovalo proti Babišovi viac ako 10.000 ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

O 19.00 h zdvihli účastníci demonštrácie nad hlavy symbolicky zrolované petičné hárky proti Babišovi. Na záver demonštrácie o 20.00 h zaznela česká hymna, ktorú zaspievala operná speváčka D. Pecková.

Praha 9. apríla (TASR) - Viac ako 10.000 ľudí sa zišlo v pondelok večer na pražskom Václavskom námestí, aby požadovali odchod českého premiéra v demisii Andreja Babiša. Petíciu s touto požiadavkou podpísalo doposiaľ približne 236.000 ľudí, napísal spravodajský server iDNES.cz.

Petíciu pod heslom "Za slušného premiéra a slušnú vládu" začali ľudia v Prahe na Václavskom námestí podpisovať už od 17.00 h.

Heslá ako "Babiša do koša", "Chceme slušnú vládu" či "Bureš musí z vlády" skandovali účastníci protestu, pričom Bureš je narážka na krycie meno, pod ktorým bývalá komunistická tajná polícia Babiša evidovala. Protestujúci držali aj transparenty s heslami ako "Bureš, do basy pôjdeš", "Nechceme vo vláde eštebákov" či "Česko nie je firma".

O 19.00 h zdvihli účastníci demonštrácie nad hlavy symbolicky zrolované petičné hárky proti Babišovi. Na záver demonštrácie o 20.00 h zaznela česká štátna hymna, ktorú zaspievala operná speváčka Dagmar Pecková.

Niekoľko stoviek ľudí sa zišlo aj v severočeskom meste Liberec. "Premiér nie je schopný zostaviť fungujúcu demokratickú vládu s dôverou a snaží sa čistkami, ktoré majú normalizačný rozmer, vyčistiť správu od nepohodlných osôb... Takéto praktiky nemajú v demokratickom štáte čo robiť," uviedol jeden z rečníkov. V dave bolo vidno aj viacero podomácky vyrobených transparentov. Na nich stálo napríklad "Ťahaj na Slovensko, Jánošík" alebo "Stop lži a manipulácii".