Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. marec 2023Meniny má Beňadik
< sekcia Zahraničie

V Predjordánsku pochovali obete izraelskej razie v Džaníne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ako uviedla agentúra AP, po viacerých pohrebných obradoch došlo k incidentom a potýčkam medzi izraelskými silami a palestínskymi demonštrantami.

Jeruzalem 27. januára (TASR) - Vo viacerých lokalitách v Predjordánsku sa v piatok konali pohreby deviatich Palestínčanov, ktorí prišli o život počas štvrtkovej razie izraelských bezpečnostných zložiek v utečeneckom tábore Džanín.

Ako uviedla agentúra AP, po viacerých pohrebných obradoch došlo k incidentom a potýčkam medzi izraelskými silami a palestínskymi demonštrantami, informuje TASR.

AP napríklad spresnila, že na pohrebe 22-ročného mladíka mávali davy Palestínčanov vlajkami strany Fatah, ktorá ovláda Palestínsku samosprávu, i militantného hnutia Hamas, ktorý vládne v pásme Gazy.

V uliciach mesta ar-Rám zasa maskovaní Palestínčania hádzali kamene a odpaľovali pyrotechniku smerom k príslušníkom izraelskej polície, ktorá odpovedala rozptýlením slzotvorného plynu.

Po štvrtkovej razii v Džaníne zavládli obavy, že do násilností by mohli prerásť aj tradičné piatkové modlitby moslimov v areáli mešity al-Aksá v Jeruzaleme. Izraelská polícia v tomto meste bola preto v piatok v pohotovosti.

Na nádvorí mešity sa dopoludnia zišli desiatky moslimských veriacich, ktorí skandovaním hesiel vyjadrovali solidarity s obeťami razie izraelských bezpečnostných zložiek v Džaníne.

Poludňajšie modlitby v areáli mešity Al-Aksá, ktorá je často katalyzátorom násilností medzi Palestínčanmi a izraelskou políciou, mali relatívne pokojný priebeh, dodala AP.

Napätie na tomto posvätnom mieste, ktoré si židia uctievajú ako Chrámovú horu, vyvolalo v minulosti násilie. Toto miesto sa považuje za tretie najposvätnejšie v islame a najsvätejšie miesto v judaizme.

Pohreby v Predjordánsku sa konali niekoľko hodín po tom, ako izraelská armáda v noci na piatok podnikla letecké útoky na pásmo Gazy, odkiaľ bolo predtým smerom na Izrael vypálených niekoľko rakiet.

Táto nová eskalácia na palestínskych územiach je výzvou pre novú izraelskú krajne pravicovú vládu; zrejme tiež opäť vyvolá diskusiu o základných príčinách konfliktu, o zámeroch novej izraelskej vlády, ako aj o rozhodnutí Palestínskej samosprávy zastaviť bezpečnostnú koordináciu s Izraelom ako odvetu za raziu v Džaníne, konštatovala AP.