Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Zahraničie

V čilskej púšti sa začne s výstavbou najväčšieho teleskopu sveta

Atacama Foto: TASR/AP

Šošovka teleskopu bude mať priemer 39 metrov.

Santiago 11. mája (TASR) - V čilskej púšti Atacama sa tento mesiac začne s výstavbou najväčšieho teleskopu sveta. Projekt s názvom ELT sa plánoval niekoľko desaťročí a jeho účelom bude pátranie po obývateľných planétach mimo slnečnej sústavy.

Hoci je Atacama jedným z najnehostinnejších miest na svete, poskytuje vhodné podmienky pre pozorovanie vesmíru, a to pre takmer úplnú absenciu zrážok a oblačnosti. Stavebné práce sa začnú 26. mája, pričom sa očakáva, že teleskop ELT bude prevádzkyschopný v novembri 2024.
Šošovka teleskopu bude mať priemer 39 metrov. Okrem výskumu obývateľných planét bude zariadenie slúžiť aj na pátranie po tzv. tmavej hmote a čiernych dierach. Projekt vedie organizácia Európske južné observatórium (ESO), konzorcium združujúce 15 európskych krajín a Brazíliu.

Teleskop bude situovaný na vrchu Cerro Armazones, približne 130 kilometrov južne od mesta Antofagasta. Vrcholec hory bol zrovnaný, aby na ňom mohla byť umiestnená 80 metrov vysoká kupola. ELT bude päťkrát väčší a bude schopný spracovať 13-krát viac svetla ako súčasné teleskopy.