Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Zahraničie

V púšti neďaleko Las Vegas sa objavil ďalší záhadný kovový monolit

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Objekt sa nachádza neďaleko vrchu Gass Peak v prírodnej rezervácii Desert National Wildlife Refuge v americkom štáte Nevada.

Las Vegas 19. júna (TASR) – V púšti neďaleko amerického mesta Las Vegas sa objavil ďalší zo série záhadných kovových monolitov, informovala v pondelok v noci agentúra AP a portál Sky News, píše TASR.

Objekt sa nachádza neďaleko vrchu Gass Peak v prírodnej rezervácii Desert National Wildlife Refuge v americkom štáte Nevada. Narazili naň dobrovoľní záchranári, ktorí si všimli, ako sa leskne na vrchole kopca.

Monolit pripomína objekty, ktoré sa po celom svete začali objavovať v roku 2020. Zrejme najväčšiu pozornosť vzbudil prvý monolit, ktorý sa v novembri 2020 objavil a krátko na to aj zmizol v americkom štáte Utah. Krátko po ňom sa podobný lesklý stĺp objavil a zmizol v Rumunsku, zožal však kritiku ako "úbohá napodobenina" utahského monolitu, pretože na rozdiel od objektu z USA na ňom boli jasne viditeľné stopy po zváraní.

Podobné stĺpy sa objavili aj na ostrove Wight pri južnom pobreží Británie a neďaleko archeologického náleziska Göbekli Tepe na juhovýchode Turecka zapísaného do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pôvod lesklých monolitov zostáva naďalej záhadou. Fanúšikovia vedeckej fantastiky poukazujú ma ich podobnosť s filmom 2001: Vesmírna odysea z roku 1968 od amerického režiséra Stanleyho Kubricka, na sociálnych sieťach a diskusných fórach sa objavili aj viac či menej vážne myslené teórie o ich mimozemskom pôvode.

Najpravdepodobnejšia je však teória, že ide o umelecké dielo neznámeho autora, inštaláciu tzv. land artu, keď autor pri tvorbe umeleckého objektu využíva prirodzené prírodné prostredie. V mnohých prípadoch je súčasťou takéhoto diela aj cesta, ktorú musí záujemca o tento druh umenia prekonať.