< sekcia Zahraničie

V Röszke migranti priebežne narušujú hranice, potom sa hlásia polícii

Migranti podliezajú ochranný žiletkový plot na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Röszke neďaleko maďarského Szegedu. Foto: TASR/AP

Väčšina ide cez zábranami nechránenú časť hranice, kade vedie cezhraničná železničná trať.

Budapešť 5. septembra (TASR) - Ilegálni migranti pri juhomaďarskej obci Röszke v skupinkách priebežne prekračujú zelenú hranicu so Srbskom. Podľa agentúry MTI mnohí z nich idú rovno do tamojšieho hangára, kde má provizórne pracovisko cudzinecká polícia.

Väčšina ide cez zábranami nechránenú časť hranice, kade vedie cezhraničná železničná trať. Niektorí cudzinci sa dali do reči s prevádzačmi, ktorí čakajú na benzínových čerpadlách, prípadne chodia okolo autami. Za cestu do Budapešti vzdialenej 170 kilometrov pýtajú od 600 do 1000 eur.Polícia jednu skupinu migrantov s prevádzačom zadržala na križovatke štátnej cesty č. 55 za obcou Röszke.

Na zbernom mieste zriadenom Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pri železničnej trati pracovníci UNHCR prichádzajúcim migrantom poskytujú informácie. Na toto miesto museli zavolať v prípade tehotnej ženy záchrannú službu, napísala MTI.