< sekcia Zahraničie

V Röszke už nie sú migranti, hranice zatvorili a likvidujú tábory

Maďarskí policajti kontrolujú dieru v plote, ktorú vytvorili migranti počas pokusu prekročiť hranice medzi Srbskom a Maďarskom pri maďarskej obci Röszke 14. septembra 2015. Foto: TASR/AP

Polícia z okolia priechodu poslala preč zástupcov médií.

Röszke 15. septembra (TASR) - Z okolia juhomaďarskej prihraničnej obce Röszke, cez ktorú v uplynulých dňoch smerom od Srbska prichádzali tisíce migrantov, po sprísnení pravidiel migrácie v Maďarsku a polnočnom uzatvorení zelenej hranice, dnes úplne zmizli migranti.

Polícia uzatvorila najskôr cestný hraničný priechody Horgoš 2, krátko popoludní aj z bezpečnostných dôvodov diaľničný priechod. Podľa internetovej stránky polície Police.hu dôvodom je skutočnosť, že "skupiny cudzincov" obsadili jazdné pruhy smerujúce von zo Srbska a takisto aj v opačnom smere.Na území obce likvidujú tábory, humanitárne organizácie sa sťahujú preč.

Na srbskej strane hranice čaká množstvo migrantov na vývoj situácie, požadujú, aby ich vpustili do Maďarska a chystajú sa preraziť policajný kordón.

Polícia z okolia priechodu poslala preč zástupcov médií."V posledných 12 hodinách je situácia kompletne iná, ako bola na začiatku, keďže hranica je zavretá oficiálne od polnoci na našom priechode, kde pôsobíme. Táto hranica sa zatvorila už o šiestej neoficiálne. Včera v priebehu dňa sme prijali asi 1500 utečencov a od polnoci do rána dneška asi ďalších 125. Situácia je taká, že ten tábor je zrušený a v zásade neprúdia ďalšie tisíce utečencov ako to bolo v posledných piatich dňoch," povedal pre TASR Martin Bandžák zo slovenskej humanitárnej organizácie Magna Deti v núdzi (Magna).