Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Rusku druhý deň po sebe zaznamenali rekordný počet nakazených

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rusko zaviedlo na začiatku pandémie prísny, avšak len krátky celoštátny lockdown.

Moskva 22. januára (TASR) - Rusko už druhý deň po sebe hlási rekordný denný prírastok prípadov nákazy koronavírusom. Za posledný deň ich tam pribudlo 57.212, čo je najviac od začiatku pandémie. Informovala o tom v sobotu tamojšia vláda.

Predošlý rekordný prírastok nakazených zaznamenali v Rusku v piatok, keď pribudlo 49.513 prípadov, pripomína agentúra AFP.

Rusko zaviedlo na začiatku pandémie prísny, avšak len krátky celoštátny lockdown. Neskôr sa už obdobne prísne opatrenia prijať zdráhalo, aby zabránilo väčším ekonomickým škodám.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň varoval pred očakávaným prudkým nárastom nakazených v dôsledku šírenia vysokoinfekčného variantu omikron. Vyzval preto na rozsiahlejšie testovanie aj očkovanie proti covidu.

Rekordný prírastok prípadov infekcie hlásila v sobotu aj samotná Moskva, ktorá je v Rusku aktuálne považovaná za epicentrum nákazy. Za posledný deň tam zaznamenali 16.094 nových prípadov.

Rusi majú už celé mesiace k dispozícii viacero vakcín domácej výroby, plne zaočkovaná je však len približne polovica ruskej populácie. Mnohí obyvatelia sa totiž k vakcinácii stavajú skepticky.

V dôsledku nákazy koronavírusom zomrelo v Rusku podľa tamojšej vlády už 325.433 ľudí, čo je vôbec najvyšší počet úmrtí v Európe. Vláda pritom uvádza výrazne nižší počet úmrtí ako ruský štatistický úrad Rosstat, ktorý na základe širšej definície úmrtí spájaných s ochorením COVID-19 udáva približne dvojnásobné číslo.

Celosvetovo je Rusko v počte úmrtí súvisiacich s nákazou podľa AFP na štvrtom mieste, po USA, Brazílii a Indii.