Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

V Rusku evakukujú obyvateľov v dôsledku vysokých hladín riek

Letecký pohľad na zatopenú oblasť pri rieke Tobol v ruskej Kurganskej oblasti 16. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Rieka Tobol v ruskej oblasti pri hraniciach s Kazachstanom zaplavila rozsiahle územie vrátane stoviek domov.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Moskva 20. apríla (TASR) - Úrady v ruskej Kurganskej oblasti nariadili v sobotu evakuácie v niekoľkých okresoch pre stúpajúce hladiny riek, píše TASR na základe agentúry Reuters.

"Teraz je čas zobrať veci a doklady a nájsť miesto pre domáce zvieratá," uviedli úrady na sieti Telegram. Vyzvali zároveň ľudí, aby opustili nebezpečné oblasti.

Rieka Tobol v tejto ruskej oblasti pri hraniciach s Kazachstanom zaplavila rozsiahle územie vrátane stoviek domov. Hladina rieky už prekročila najvyššiu úroveň od roku 1994. Záchranné služby tvrdia, že kulminovať by mala v nasledujúcich dvoch až troch dňoch.

V Kurgane sa nachádza aj kľúčová súčasť ruského vojensko-priemyselného komplexu – obrovská továreň, ktorá vyrába pre armádu bojové vozidlá pechoty. Po tých je pri moskovskej ofenzíve na Ukrajine veľký dopyt. Zatiaľ sa neobjavili žiadne informácie, že by továreň bola nejakým spôsobom zasiahnutá.

V ruských regiónoch v oblasti pohoria Ural a v susednom Kazachstane sú jarné záplavy po topení snehu pravidelným javom, ale tento rok sú oveľa ničivejšie, pretože situáciu zhoršili výdatné dažde.