Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

V Rusku hovoria o Ukrajine v eufemizmoch a používajú autocenzúru

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Provládna autorka Nina Popovová vidí v náraste vlasteneckých básní a piesní znak toho, že konflikt nadobúda celospoločenský rozmer.

Moskva 16. júla (TASR) - Vojna na Ukrajine trvá už dva a pol roka a jej vplyv na ruský jazyk a literatúru je značný. Kým provládne organizácie pracujú na propagandistických publikáciách, jej kritici sa obávajú vyjadriť svoje názory už aj vo svojich domovoch, píše TASR na základe utorkovej správy agentúry AFP.

Pôvodne bolo slovo "vojna" zakázané a nahradené skratkou "SVO" (špeciálna vojenská operácia). Postupne sa však "vojna" vrátila do oficiálneho jazyka, aj keď len v kontexte konfliktu, ktorý Rusko vníma ako obranný - voči Ukrajine a Západu.

Provládna autorka Nina Popovová vidí v náraste vlasteneckých básní a piesní znak toho, že konflikt nadobúda celospoločenský rozmer. Jej Zväz ruských spisovateľov vydal antológiu oslavujúcu ruských vojakov na Ukrajine. Slogan "Pridajte sa k našim ľuďom!", ktorý povzbudzuje k vstupu do armády, má podľa nej evokovať ducha bratstva a zbližovania.

Jazykovedci pod podmienkou zachovania anonymity hovorili pre agentúru AFP o zmene vnímania vojny. Z pôvodného sľubu rýchleho víťazstva sa konflikt zmenil na pomstu za padlých kamarátov. Vláda už nepopiera straty a používa eufemizmy ako "dve stovky" na označenie obetí a "tri stovky" na označenie zranených. Vznikol aj slovník SVO s armádnym žargónom a novými pomenovaniami pre mobilizovaných vojakov.

Kritici vojny sa podľa AFP uchyľujú k autocenzúre a mlčaniu kvôli obavám o vlastnú bezpečnosť. Zatýkanie za kritiku konfliktu a prax donášania, podobná tej z čias Sovietskeho zväzu, sú na vzostupe. Mnohí sa obávajú otvorene hovoriť aj doma zo strachu, že Alisa, virtuálna asistentka ruského internetového vyhľadávača Yandex, by mohla zdieľať ich údaje s úradmi.

Kritické hlasy podľa sociológov utíchli aj preto, že mobilizácia bežného obyvateľstva je obmedzená a noví regrúti sú väčšinou dobrovoľníci s relatívne dobrým platom. Niektorí niekdajší kritici teraz napríklad zastávajú aj postoj v zmysle "Keď sme vojnu začali, musíme ju aj ukončiť", cituje AFP.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.