< sekcia Zahraničie

V Rusku pátrajú po mužovi, ktorý odovzdal videozáznamy mučenia väzňov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa webu Gulagu.net by ruské úrady mali byť mužovi, ktorý odhalil týranie v ruských väzniacich, vďačné.

Moskva 23. októbra (TASR) - Ruské ministerstvo vnútra vyhlásilo pátranie po Sergejovi Savelievovi — mužovi, ktorý odovzdal ľudskoprávnemu projektu Gulagu.net archív ruskej väzenskej správy s videozáznamami mučenia zadržaných a väzňov. Informoval o tom v sobotu portál Meduza.io. s odvolaním sa na ľudskoprávny web Gulagu.net.

Podľa webu Gulagu.net by ruské úrady mali byť mužovi, ktorý odhalil týranie v ruských väzniacich, vďačné. Namiesto toho však po ňom vyhlásili pátranie a snažia sa ho "za každú cenu dostať späť do Ruska a zatknúť".

"Ruské bezpečnostné zložky sa samé usvedčujú a snažia sa zatknúť človeka, ktorý pomohol svetu dozvedieť sa o zločinoch proti ľudskosti a ľudom," píše sa na portály Gulagu.net.

Podľa Gulagu.net bude teraz ďalším krokom ruských úradov požiadanie Interpolu o vydanie medzinárodného zatykača.

"Sergeja si nedáme!" vyhlásili ľudskoprávni aktivisti.

Tí zároveň uviedli, že sa plánujú taktiež obrátiť na Interpol a požiadať o "moratórium na účasť Ruska v tejto organizácii", až pokiaľ nepríde k reforme celého vyšetrovacieho a súdneho systému v Rusku, ako aj k ukončeniu mučenia väzňov.

Portál Gulagu.net začiatkom októbra zverejnil videozáznamy, ktoré zachytávali mučenie a sexuálne zneužívanie väzňov v nemocnici Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) vyhradenej pre pacientov s tuberkulózou v Saratovskej oblasti.

Po zverejnení týchto videí ruské úrady odvolali z funkcie všetkých členov vedenia nemocnice a začali trestné stíhanie voči siedmim osobám.

Videá ľudskoprávnemu webu Gulagu.net pritom poskytol práve Sergej Saveliev. Ten bol počas výkonu trestu - bol odsúdený na deväť rokov za obchodovanie s drogami - správcom monitorovacích kamier v nemocnici FSIN vyhradenej pre pacientov s tuberkulózou.

Saveliev však opustil Rusko a požiadal o politický azyl vo Francúzsku.