Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

V Rusku zadržali ďalšieho generála podozrivého z korupcie

Na archívnej snímke zástupca náčelníka ruského generálneho štábu generálporučík Vadim Šamarin pózuje v Moskve. Foto: TASR/AP

U generála sa uskutočnila policajná prehliadka a následne ho odviezli na výsluch na hlavné vojenské vyšetrovacie oddelenie Sledkomu.

Moskva 23. mája (TASR) - Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) zadržal šéfa komunikačného riaditeľstva ruských ozbrojených síl a zástupcu náčelníka ich generálneho štábu generálporučíka Vadima Šamarina, ktorý je podozrivý z prijímania úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Ak ho súd uzná za vinného, hrozí mu 15 rokov väzenia.

Ako s odvolaním sa na ruskú agentúru Interfax informovala agentúra AFP, Šamarinovým prípadom sa zaoberá 235. posádkový vojenský súd, ktorý vo štvrtok nariadil vziať ho na dva mesiace do predsúdnej väzby.

Ako prvý s informáciou o Šamarinovom zadržaní prišiel vo štvrtok denník Kommersant, ktorý sa odvolal na zdroj z orgánov činných v trestnom konaní.

U generála sa uskutočnila policajná prehliadka a následne ho odviezli na výsluch na hlavné vojenské vyšetrovacie oddelenie Sledkomu.

V poslednom čase bolo začatých niekoľko trestných vecí proti vedúcim predstaviteľom ruského ministerstva obrany: koncom apríla v Moskve zadržali námestníka ministra obrany Timura Ivanova a obvinili ho z brania úplatku. Pre rovnaké podozrenie bol v máji zadržaný aj šéf personálneho oddelenia ministerstva obrany Jurij Kuznecov. Na základe podozrenia z podvodu bol zadržaný i bývalý veliteľ 58. armády Ivan Popov, ktorý kritizoval ruské ministerstvo obrany.

Denník Kommersant poznamenal, že Šamarinov predchodca vo funkcii zástupcu náčelníka generálneho štábu Chalil Arslanov bol v roku 2020 zadržaný na základe obvinení z podvodu a úplatkárstva.