Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. apríl 2024Meniny má Slavomír
< sekcia Zahraničie

V skupine prepustených rukojemníkov sú aj ľudia s dvojakým občianstvom

Na snímke vozidlo Červeného kríža s izraelskými prepustenými rukojemníkmi prechádza cez priechod v pásme Gazy do Egypta v Rafahu v stredu 29. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Výmenou za oslobodenie izraelských rukojemníkov Izrael z väzníc prepustil ďalších 30 palestínskych väzňov - 16 neplnoletých osôb a 14 žien.

Chán Júnis 30. novembra (TASR) - V desaťčlennej skupine izraelských rukojemníkov, ktorých radikálne palestínske hnutie Hamas prepustilo v stredu večer, je aj päť osôb s dvojakým občianstvom. Informoval v stredu hovorca ministerstva zahraničných vecí Kataru, ktorý na rokovaniach o prímerí medzi Hamasom a Izraelom zohráva rolu sprostredkovateľa. Tlačová agentúra TASR o tom informuje na základe správy vydanej tlačovou agentúrou AFP.

Podľa agentúry AFP hovorca spresnil, že v skupine 14 prepustených boli aj Izraelčania s holandským, americkým a nemeckým občianstvom, ako i štyria občania Thajska.

Hamas ešte pred tým prepustil aj dve ženy s dvojakým - ruským a izraelským - občianstvom. Izraelské médiá na margo tohto kroku napísali, že zo strany Hamasu šlo o gesto voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktoré nesúvisí s dohodou medzi Hamasom a Izraelom.

Výmenou za oslobodenie izraelských rukojemníkov Izrael z väzníc prepustil ďalších 30 palestínskych väzňov - 16 neplnoletých osôb a 14 žien.

V stredu sa tak na slobodu dostala už šiesta skupina izraelských rukojemníkov, odkedy minulý piatok začalo platiť dočasné prímerie medzi Izraelom a radikálmi z Pásma Gazy.

Toto už raz predĺžené prímerie má vypršať vo štvrtok ráno. Medzinárodní vyjednávači pracujú na jeho predĺžení o niekoľko dní, čo by umožnilo prepustenie ďalších rukojemníkov.

Ozbrojenci z Hamasu a ďalších palestínskych militantných skupín zajali počas rozsiahleho útoku na juh Izraela zo 7. októbra približne 240 rukojemníkov. Po najnovšom prepustení sa odhaduje, že ich v zajatí zostáva zhruba 150.