Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Zahraničie

V Španielsku doručili už päť listových bômb

Policajti hliadkujú pred ukrajinským veľvyslanectvom v Madride 30. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Veľvyslanec Pohoreľcev v náznakoch obvinil Rusko zo zaslania listovej bomby.

Madrid 1. decembra (TASR) - Španielsky premiér Pedro Sánchez dostal minulý týždeň podobnú listovú bombu, aká v stredu explodovala na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride. Celkovo bolo doteraz v Španielsku doručených päť listových bômb, vrátane ministerstva obrany. Vo štvrtok to oznámilo ministerstvo vnútra, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

Bezpečnostní agenti vykonali "kontrolovanú explóziu" predmetu doručeného poštou premiérovi a jeho "obsah bol podobný" ďalším štyrom listom. Tie dostali ukrajinské veľvyslanectvo, základňa leteckých síl, ministerstvo obrany a firma Instalaza vyrábajúca zbrane v meste Zaragoza.

Obálka "obsahujúca pyrotechnický materiál", adresovaná socialistovi Sánchezovi, bola doručená riadnou poštou 24. novembra.

Ministerstvo obrany vo štvrtok ráno informovalo o výbušnom zariadení v balíku zaslanom na leteckú základňu v obci Torrejón de Ardoz pri Madride. Po röntgenovom skenovaní sa zistilo, že obsahuje podozrivý "mechanizmus". Zo základne sa pravidelne odosielajú zbrane darované Ukrajine.

Vo štvrtok ráno prišla obálka s "výbušninou" aj ministerstvu obrany v Madride. Experti ju odpálili pri ministerstve, uviedol tamojší zdroj.

V stredu objavili listovú bombu pre ukrajinské veľvyslanectvo v Madride a druhu pre výrobcu zbraní Instalaza v Zaragoze na severovýchode Španielska, uviedla polícia. Túto druhú zásielku experti kontrolovane zneškodnili. Firma vyrába granátomety, ktoré Španielsko posiela ako dar Ukrajine.

Listová zásielka pre ukrajinskú ambasádu v Madride vybuchla a mierne zranila pracovníka strážnej služby pred budovou veľvyslanectva. Podľa španielskej diplomacie bol list určený veľvyslancovi Serhijovi Pohoreľcevovi. Zraneného muža ošetrili v nemocnici a neskôr prepustili domov. Španielsky najvyšší súd už tento prípad vyšetruje pre podozrenie zo spáchania teroristického činu.

Veľvyslanec Pohoreľcev v náznakoch obvinil Rusko zo zaslania listovej bomby. "Dobre poznáme teroristické metódy agresorskej krajiny," povedal v stredu večer v rozhovore pre španielsku verejnoprávnu televíziu.