Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 7. december 2025Meniny má Ambróz
< sekcia Zahraničie

V Španielsku zomrelo v súvislosti s vlnou horúčav viac ako 500 ľudí

Žena kráča s dáždnikom na ochranu pred slnkom počas horúceho dňa v Madride 13. júla 2022. Foto: TASR/AP

Španielsko zaznamenalo v uplynulých dňoch najhoršie horúčavy v regiónoch Extremadura, Katalánsko, Galícia a Kastília a León.



Madrid 20. júla (TASR) - Vlna horúčav si v Španielsku za uplynulých desať dní vyžiadala viac ako 500 obetí. V stredu to oznámil španielsky premiér Pedro Sánchez, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

"Podľa štatistík zomrelo počas tejto vlny horúčav z dôvodu vysokých teplôt viac ako 500 ľudí," povedal Sánchez odvolávajúc sa na odhad zdravotníckeho inštitútu Carlosa III. v Madride.

"Prosím občanov o zvýšenú opatrnosť. Klimatická núdza je realitou" dodal.

Zdravotnícky inštitút Carlosa III. zdôraznil, že ide o štatistický odhad a nie o záznam oficiálnych úmrtí.

Španielsko zaznamenalo v uplynulých dňoch najhoršie horúčavy v regiónoch Extremadura, Katalánsko, Galícia a Kastília a León. Takéto počasie zvýšilo riziko ničivých lesných požiarov, ktoré sa rozhoreli na viacerých miestach. Cez víkend zahynul pri výkone služby hasič a v obci Losacio v regióne Kastília a León našli zhorené telo pastiera.

Premiér Sánchez v stredu navštívil v provincii Zaragoza oblasti, ktoré sužujú lesné požiare. V prejave ocenil prácu hasičov, ozbrojených zložiek, úradov civilnej ochrany i ďalších služieb, ktoré sa podieľajú na hasení.