Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 7. december 2025Meniny má Ambróz
< sekcia Zahraničie

V Srbsku ľudia opätovne pochodovali za vyhlásenie predčasných volieb

Ľudia pochodujú počas protestu sedem mesiacov po tragédii na železničnej stanici, ktorá vyvolala masové demonštrácie proti korupcii v Belehrade v Srbsku v nedeľu 1. júna 2025. Foto: TASR/AP

Protesty v Srbsku sa začali v reakcii na zrútenie nadstavby nad vchodom do železničnej stanice v meste Nový Sad v novembri 2024, ktoré si vyžiadalo 16 obetí na životoch.

Belehrad 2. júna (TASR) - Tisíce ľudí v nedeľu opätovne protestovali vo viac ako tridsiatich srbských mestách v snahe vyvolať nátlak na prezidenta Aleksandara Vučiča vyhlásiť predčasné voľby. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Protesty v Srbsku sa začali v reakcii na zrútenie nadstavby nad vchodom do železničnej stanice v meste Nový Sad v novembri 2024, ktoré si vyžiadalo 16 obetí na životoch. Veľkú časť protestujúcich v nedeľu v 34 srbských mestách tvorili študenti skandujúci pokrik „Chceme voľby“. Demonštranti v Belehrade pochodovali k dvom hlavným mostom v meste a zablokovali ich. V Novom Sade ľudia pochodovali k stanici, kde sa minulý rok nehoda odohrala.

Keď sa protesty koncom minulého roka začali, študenti žiadali transparentné vyšetrenie zrútenia strechy a stíhanie tých, ktorí na následných protestoch napadli demonštrantov. Chcú tiež, aby boli stiahnuté obvinenia voči zatknutým študentom a vyšetrilo sa údajné použitie zvukového dela na proteste v marci tohto roku. Začiatkom mája začali študenti požadovať aj predčasné parlamentné voľby. Vučič medzičasom opakovane vyhlásil, že už sa nechce zaoberať požiadavkami študentov na predčasné voľby.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý koncom apríla zverejnila spoločnosť Crta, ktorá stráni študentom, protivládne protesty v Srbsku podporuje 59 percent opýtaných. Úrady toto číslo spochybňujú. Nedávne protesty už viedli k odstúpeniu premiéra a pádu vlády.