Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

Vo švajčiarskej katolíckej cirkvi zistili skoro 1000 obetí zneužívania

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Štúdia odhalila, že od roku 1950 sa stalo obeťou 921 osôb. Podľa prvotných zistení 74 percent obetí tvorili deti, pričom zneužívania sa dopustilo celkovo 510 ľudí, takmer všetci boli muži.

Ženeva 12. septembra (TASR) - Na takmer 1000 obetí pohlavného zneužívania v rímskokatolíckej cirkvi vo Švajčiarsku, ako aj na rozsiahle úsilie cirkvi tieto prípady utajiť poukázala štúdia, ktorú v utorok zverejnila skupina akademikov z Univerzity v Zürichu. TASR správu prevzala z agentúr AFP a AP.

Správu, ktorú historici vypracovali počas jedného roka, si objednala Konferencia biskupov Švajčiarska.

Štúdia odhalila, že od roku 1950 sa stalo obeťou 921 osôb. Podľa prvotných zistení 74 percent obetí tvorili deti, pričom zneužívania sa dopustilo celkovo 510 ľudí, takmer všetci boli muži. Viac ako polovica obetí boli muži alebo chlapci a takmer 40 percent ženy alebo dievčatá.

Väčšinu prípadov neohlásili a niektoré dokumenty obsahujúce informácie zničili. Vedci tiež zistili, že "cirkevní vedúci predstavitelia väčšinu prípadov pohlavného zneužívania analyzovaných do roku 2000 ignorovali, zatajovali alebo zľahčovali".

"Cirkevní predstavitelia bežne presúvali obvinených a odsúdených duchovných inam, niekedy dokonca do zahraničia, v snahe vyhnúť sa svetskému trestnému stíhaniu," napísali autori správy. Záujmy katolíckej cirkvi a jej predstaviteľov dostali podľa nich prednosť pred ochranou farníkov.

"Nepochybne ide len o špičku ľadovca," dodali spoluautorky štúdie, historičky Marietta Meierová a Monika Dommannová, na margo zistení.

Švajčiarski biskupi v nedeľu oznámili, že začali predbežné vyšetrovanie obvinení zo zakrývania sexuálnych útokov v rámci cirkvi.