< sekcia Zahraničie

V Turecku sa otvorili reštaurácie, pláže aj istanbulský Veľký bazár

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Trhovisko bolo v minulosti na takúto dlhú dobu - ako pri súčasnej pandémii - zatvorené výlučne len v dôsledku požiarov či zemetrasení.

Istanbul 1. júna (TASR) - V Turecku sa v pondelok znovu otvorili reštaurácie, kaviarne, parky, pláže, knižnice, múzeá a ďalšie podobné inštitúcie, medzi nimi aj legendárny istanbulský Veľký bazár. Stalo sa tak v rámci ďalšieho uvoľňovania opatrení zavedených v dôsledku pandémie koronavírusu, informovala agentúra AFP.

Bary a nočné kluby v krajine zostali zatvorené. Kaviarne a reštaurácie mohli svoje prevádzky otvoriť prvýkrát od 16. marca, museli však dodržať prísne opatrenia.

Obnovili sa tiež vnútroštátne lety do obmedzeného počtu tureckých miest a zrušený bol aj zákaz medzimestského cestovania. Najväčšie turecké aerolínie Turkish Airlines informovali, že prvý z ich letov vyrazil o 9.00 h SELČ z Istanbulu do Ankary. Medzinárodné lety sa obnovia až po 10. júni.

Turecká vláda tvrdí, že boj proti koronavírusu zvládla úspešne a vyhla sa tomu, aby sa stala ďalším ohniskom nákazy ako Taliansko či Británia. Jej predstavitelia hovoria, že epidémia koronavírusu je už teraz v krajine pod kontrolou, obyvateľov však vyzývajú, aby naďalej dodržiavali vzájomné odstupy a na verejnosti nosili rúška na tvár.

Istanbulský Veľký bazár je jedným z najväčších a najstarších komplexov krytých tržníc na svete. Sídli v ňom takmer 3000 obchodov, v ktorých pracuje vyše 30.000 ľudí. Bazár dal ešte v roku 1455 postaviť osmanský sultán Mehmed II.

Trhovisko bolo v minulosti na takúto dlhú dobu - ako pri súčasnej pandémii - zatvorené výlučne len v dôsledku požiarov či zemetrasení. V pondelok sa mohlo znovu otvoriť za dodržania prísnych opatrení, ktoré stanovilo turecké ministerstvo zdravotníctva. Zahŕňali povinné nosenie rúšok a tiež obmedzený počet zákazníkov v jednotlivých obchodov.

V Turecku od začiatku pandémie zaznamenali 163.942 prípadov nákazy novým koronavírusom a 4540 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.