Quantcast
< sekcia Zahraničie

Väčšina Poliakov súhlasí s príchodom vojnových utečencov z Ukrajiny

Na snímke z 22. marca 2022 ukrajinská rodina čaká na transport po úteku pred vojnou zo susednej Ukrajiny na železničnej stanici v poľskom Przemysli. Foto: TASR/AP

Viac ako 64 percent opýtaných podporilo poskytnutie ochrany utečencom, kým sa nebudú môcť vrátiť domov.

Varšava 7. júna (TASR) - Väčšina Poliakov má ústretový postoj k Ukrajincom, ktorí utiekli pred vojnou do ich krajiny. Vyplýva to z nedávneho prieskumu Varšavskej univerzity, z ktorého v utorok citovala agentúra DPA.

Viac ako 64 percent opýtaných podporilo poskytnutie ochrany utečencom, kým sa nebudú môcť vrátiť domov. Ďalších takmer 30 percent respondentov bolo za to, aby bolo Ukrajincom umožnené usadiť sa v krajine natrvalo.

"Očakávali sme pozitívny postoj, avšak skutočne nás prekvapilo, že reakcia bola až taká pozitívna," povedal pre DPA Robert Staniszewski z Fakulty politických vied a medzinárodných štúdií Varšavskej univerzity. Pozoruhodný bol podľa neho aj názor na prijatie vojnových utečencov z iných krajín. Na anketovú otázku, či by sa ľuďom v nebezpečenstve mala poskytnúť ochrana bez ohľadu na ich pôvod, farbu pleti či náboženstvo, až 79 percent odpovedalo "určite áno", zatiaľ čo ďalších 18 percent uviedlo "skôr áno". Zber dát prebiehal od 30. apríla do 23. mája na celoštátnej náhodnej vzorke respondentov vo veku od 16 do 65 rokov.

DPA pripomenula, že podľa poľskej pohraničnej stráže od začiatku ruskej invázie prekročilo hranice Poľska vyše 3,8 milióna Ukrajincov. Neexistujú však spoľahlivé údaje o tom, koľko Ukrajincov reálne v Poľsku zostalo a koľko z nich odišlo ďalej do iných krajín Európskej únie. Poľský premiér Mateusz Morawiecki nedávno uviedol, že jeho krajina prijala viac ako dva milióny utečencov z Ukrajiny.