< sekcia Zahraničie

Väčšina požiarov v Turecku je už pod kontrolou

Na archívnej snímke lesný požiar neďaleko pobrežného mesta Manavgat v tureckej Antalyi v stredu 28. júla 2021. Foto: TASR/AP

V Antalyi však požiare naďalej zúria v okolí miest Manavgat a Gundogmus.

Ankara 1. augusta (TASR) - Už viac ako 100 lesných požiarov v Turecku sa podarilo dostať pod kontrolu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Turecký minister poľnohospodárstva Bekir Pakdemirli uviedol, že v turistický obľúbených provinciách Antalya a Mugla stále horí päť požiarov, pričom 107 požiarov je "pod kontrolou".

V Antalyi požiare naďalej zúria v okolí miest Manavgat a Gundogmus. V Mugle sú stále aktívne požiare v okolí miest Marmaris, ako aj Köycegiz a Milas.

V sobotu úrady v tureckom dovolenkovom stredisku Bodrum nariadili evakuovať niektoré hotely. Vystrašení turisti v panike utekali pred plameňmi na pobrežie, kde čakali na záchranné člny. Podľa Pakdemirliho sú požiare v Bodrume už pod kontrolou.
Na archívnej snímke polovojenskí policajti a ľudia sledujú požiar neďaleko pobrežného mesta Manavgat v tureckej Antalyi v stredu 28. júla 2021.
Foto: TASR/AP

Od stredy vypukli požiare v celkovo 32 tureckých provinciách. Najmenej šesť ľudí prišlo o život a stovky osôb museli byť ošetrené.

Zatiaľ čo turecké úrady zisťujú, či požiare mohli vzniknúť ako akt "sabotáže" zo strany kurdských militantov, experti väčšinou poukazujú na klimatickú krízu a prudké zvyšovanie teplôt, všíma si AP.

Požiare v uplynulých dňoch sužujú aj Taliansko a Grécko. Očakáva sa, že teploty v Grécku a okolitých krajinách na juhovýchode Európy sa v pondelok na niektorých miestach vyšplhajú až do 42 stupňov Celzia.