Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Varadkar: Lídri Európskej únie sú naklonení k odkladu brexitu

Írsky premiér Leo Varadkar na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Myslím si, že celkovo panuje otvorenosť k odkladu. Každý sa chce vyhnúť brexitu bez dohody, vyhlásil v Bruseli pred summitom EÚ.

Brusel 21. marca (TASR) - Lídri krajín Európskej únie sú vo všeobecnosti naklonení k tomu, aby poskytli Británii možnosť odkladu jej odchodu z Únie. Uviedol to vo štvrtok írsky premiér Leo Varadkar.

"Myslím si, že celkovo panuje otvorenosť k odkladu. Každý sa chce vyhnúť brexitu bez dohody," vyhlásil v Bruseli pred summitom EÚ.

Holandský premiér Mark Rutte vyzval všetkých, aby ostali počas nasledujúcich ôsmich dní rozvážni. "Myslím si, že každý je netrpezlivý," dodal s tým, že v tejto chvíli by mali ísť osobné pocity bokom.

Luxemburský predseda vlády Xavier Bettel prirovnal brexit k hre Samuela Becketta Čakanie na Godota, v ktorej dve postavy čakajú na niekoho, kto sa nikdy neobjaví. "Čakáme na niečo, čo nikdy neprichádza," uviedol podľa agentúry DPA.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz podporil odklad brexitu s tou podmienkou, že Británia sa nezúčastní na voľbách do Európskeho parlamentu. Tie by sa mali konať od 23. do 26. mája.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol, že ak britský parlament opäť odmietne dohodu o spôsobe brexitu, ktorú vyrokoval Londýn s Bruselom, bude nutné zvolať na budúci týždeň lídrov EÚ na mimoriadny summit. Ak by však britskí poslanci dohodu schválili, "všetko by sa uľahčilo", dodal.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval, že ak poslanci britského parlamentu budúci týždeň opäť odmietnu dohodu o brexite, ich krajina opustí Európsku úniu bez dohody. "V prípade negatívneho britského hlasovania mierime k brexitu bez dohody. Všetci to vieme. A je dôležité, aby sme to v týchto dňoch dali jasne najavo," povedal Macron po príchode na summit EÚ v Bruseli.

Británia by mala opustiť EÚ 29. marca, ak Únia neschváli odklad brexitu, o ktorý požiadala britská vláda. Európski lídri naznačili, že s ním budú súhlasiť, ak sa britskej premiérke Therese Mayovej podarí presadiť dohodu o brexite v britskom parlamente. Ten ju už dvakrát odmietol.

Mayová odmietla po príchode na summit EÚ vylúčiť možnosť, že jej krajina vystúpi z Únie bez dohody. Za podstatné označila uznať skutočnosť, že "brexit je rozhodnutím britského ľudu". Podľa nej je nutné ho dosiahnuť, vyjadrila však nádej, že to bude na základe vyrokovanej dohody.