Quantcast
< sekcia Zahraničie

Varšava odmietla Lukašenkovo tvrdenie o zinscenovanom otrávení

Na archívnej snímke ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj . Foto: TASR/AP

Záznam telefonátu týkajúci sa Navaľného a pokusu o jeho otrávenie zverejnila v piatok večer bieloruská štátna televízna stanica ONT.

Varšava 7. septembra (TASR) – Poľské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok poprelo tvrdenie o telefonickom rozhovore medzi Varšavou a Berlínom, ktorý sa mal týkať ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a údajného zinscenovania správy o jeho otrávení.

Informovala o tom agentúra TASS, ktorá pripomenula, že s týmto tvrdením prišiel minulý týždeň bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Podľa Lukašenka bieloruská spravodajská služba zachytila telefonický rozhovor, z ktorého vyplýva, že tvrdenia o otrávení Navaľného látkou typu novičok sa nezakladajú na pravde.

Poľský rezort diplomacie však v pondelok dementoval správu o údajnom telefonickom rozhovore na linke Varšava-Berlín.

Varšava súčasne uviedla, že zaznamenala vyhlásenie nemeckej vlády a kancelárky Angely Merkelovej, že Navaľnyj mohol byť otrávený nervovoparalytickou látkou typu novičok. V súvislosti s tým Varšava deklarovala, že toto podozrenie u nej vyvolalo znepokojenie; žiada preto dôkladné vyšetrenie pokusu o vraždu Navaľného a vyvodenie zodpovednosti voči jeho páchateľom.

O odpočutí spomínaného telefonátu hovoril Lukašenko minulý štvrtok, keď v Minsku prijímal ruského premiéra Michaila Mišustina.

Ešte v ten istý deň boli materiály bieloruskej rozviedky poskytnuté ruskej tajnej službe FSB. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova sú teraz tieto zvukové materiály predmetom skúmania ruskými expertmi.

Podobne ako Varšava aj nemecká spolková vláda označila spomínané Lukašenkove tvrdenia za nepravdivé.

Záznam telefonátu týkajúci sa Navaľného a pokusu o jeho otrávenie zverejnila v piatok večer bieloruská štátna televízna stanica ONT. V prepise sa uvádza, že spolu komunikovali Mike z Varšavy a Nick z Berlína.

Podľa spravodajského portálu kresy24.pl sa telefonujúci rozprávajú o tom, že v Berlíne boli sfalšované výsledky laboratórnych testov Navaľného, aby Putinovi prešla chuť strkať nos do bieloruských záležitostí, treba ho utopiť v problémoch Ruska. Dodáva, že je vojna a vo vo vojne sú dobré všetky metódy. "Varšava" s týmto postojom súhlasí a uvádza, že Bielorusko treba odtiahnuť od Ruska.

Podľa portálu poľského denníka Wiadomošči Nick z Berlína sa pýta Mika z Varšavy aj na situáciu v Bielorusku. Mike odpovedá, že sa nevyvíja najpriaznivejšie. Podľa neho sa ukázalo, že Lukašenko je tvrdý oriešok. Jemu verní sú profesionálni a organizovaní, vysvetlil Mike. Nick navrhuje ďalší rozhovor, avšak nie po telefóne. V pozadí ich rozhovoru bolo počuť zvuky podobné tým z vlaku alebo idúceho automobilu.