Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Zahraničie

Vatikán odsudzuje eko-vandalizmus, vyzýva chrániť kultúrne dedičstvo

Na snímke uprostred pápež František prednáša posolstvo počas pravidelnej generálnej audiencie na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v stredu 24. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Eko-vandalizmus sa stal aktuálnym problémom po tom, čo zoskupenia ako talianská Ultima Generazione (Posledná generácia) začali vandalizovať umelecké diela a pamätníky.

Rím 27. mája (TASR) - Vatikán odsúdil tzv. "eko-vandalizmus" namierený proti objektom kultúrneho dedičstva, informovala v piatok talianska agentúra Ansa.

Eko-vandalizmus sa stal aktuálnym problémom po tom, čo zoskupenia ako talianská Ultima Generazione (UG/Posledná generácia) začali vandalizovať umelecké diela a pamätníky, v snahe upozorniť na potrebu aktívneho riešenia klimatickej krízy.

"Je užitočné zopakovať, že je zodpovednosťou nás všetkých chrániť umelecké diela, ktoré boli súčasťou dedičstva ľudstva po celé stáročia a stali sa turistickými atrakciami," napísal Predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu Rino Fisichella. "Každú formu násilia, pôsobiacu proti ich zachovaniu treba dôrazne odsúdiť."

UG a jej sesterské skupiny v iných štátoch tvrdia, že sa neradi uchyľujú ku kontroverzným formám protestu, ale po tom, čo celé desaťročia snáh primäť svetových lídrov zastaviť emisie skleníkových plynov prostredníctvom tradičných protestov zlyhali, nevidia žiadnu inú možnosť.

Demonštranti UG pomaľovávajú pomníky ľahko zmývateľnými farbami a pri umeleckých dielach si berú za terč ich ochranné prvky a nie diela samotné.

Pápež František v minulosti opakovane vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa začalo zaoberať klimatickou krízou a vo štvrtok vyzval na ukončenie "nezmyselnej vojny proti tvorbe".