Quantcast
< sekcia Zahraničie

Vedci potvrdili, že ryby v rieke Odra usmrtili toxické riasy

Znepokojení obyvatelia stoja na brehu nemecko-poľskej hraničnej rieky Odra a pozerajú sa na mŕtve ryby vo vode, archívne foto. Foto: TASR

Poľské úrady od 12. augusta do 8. septembra odobrali celkovo 221 vzoriek vody z rôznych úsekov Odry.

Varšava 29. septembra (TASR) - Poľskí vedci vo štvrtok potvrdili podozrenie, že tisíce rýb v rieke Odra zabili v lete toxické riasy. TASR informuje podľa agentúry DPA.

"Príčinou úhynu rýb bol s najväčšou pravdepodobnosťou toxický účinok kvitnúcich rias," uviedla pri prezentácii predbežnej správy vodná biologička Agnieszka Koladová z Inštitútu pre ochranu životného prostredia (IOS).

Poľské ministerstvo životného prostredia poverilo skupinu 49 vedcov zo 14 výskumných ústavov, aby zistili príčinu environmentálnej katastrofy na pohraničnej rieke medzi Nemeckom a Poľskom. Úhyn 249 ton rýb sa doteraz nedarilo vysvetliť.

Poľské úrady od 12. augusta do 8. septembra odobrali celkovo 221 vzoriek vody z rôznych úsekov Odry. Poľskí a nemeckí vedci našli vo vzorkách vody dôkazy o prítomnosti rias druhu Prymnesium parvum, ktoré produkujú pre ryby smrteľný toxín. Riasy boli v 78 percentách vzoriek. Podľa Koladovej sa v Poľsku doteraz tento druh riasy nepotvrdil. Testy uhynutých rýb a mäkkýšov tiež ukázali, že toxín spôsobil ich "náhlu a rýchlu" smrť.

V správe sa uvádza, že kvitnutie rias spôsobila súhra niekoľkých faktorov. Uprostred leta takmer dva mesiace nepršalo, čo viedlo k poklesu hladiny. Menej vody sa rýchlejšie prehrialo a zároveň sa zvýšila koncentrácia minerálov a ďalších látok vo vode .

"Riasy mali podmienky, ktoré im umožnili kvitnúť," povedala Koladová. Vedkyňa zároveň upozornila, že v Odre aj ďalších poľských riekach sa v budúcnosti môže riasa druhu Prymnesium parvum masovo rozšíriť a kvitnúť.

Príčinu úhynu rýb v Odre skúmali aj nemeckí vedci. Ich správu nemecké ministerstvo životného prostredia plánuje zverejniť v piatok, uvádza DPA.