Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Vedci žiadajú Bidena, aby podporil pozastavenie patentov na vakcíny

Na archívnej snímke americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

V otvorenom liste sa uvádza, že na základe súčasného tempa výroby vakcín si väčšina chudobných krajín bude musieť na dosiahnutie masovej imunizácie proti covidu počkať minimálne do roku 2024.

Washington 15. apríla (TASR) - Viac ako 60 bývalých hláv štátov a vlád, vrátane bývalých lídrov Británie a Francúzska, a vyše 100 nositeľov Nobelovej ceny vyzvali amerického prezidenta Joea Bidena, aby jeho administratíva podporila návrh na dočasné pozastavenie platnosti patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti infekčnej chorobe COVID-19.

Ešte v októbri tento návrh na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) spoločne predložili India a Juhoafrická republika. Ak by bol ich návrh schválený, potom by vakcíny mohla vyrábať každá technologicky schopná firma, čím by sa očkovanie stalo rýchlejšie dostupným aj chudobnejším krajinám.

V otvorenom liste sa uvádza, že na základe súčasného tempa výroby vakcín si väčšina chudobných krajín bude musieť na dosiahnutie masovej imunizácie proti covidu počkať minimálne do roku 2024.

Nové varianty vírusu budú aj naďalej pripravovať ľudí o život a naša vzájomne prepojená globálna ekonomika bude poškodzovaná, "kým nebudú mať všetci a všade prístup k bezpečnej a účinnej vakcíne," uviedol nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz.

List obsahuje aj citát z prejavu, v ktorom Biden uviedol, že "nikto nie je v bezpečí, kým nie sú v bezpečí všetci".

Jeho signatárov aj preto "povzbudzujú správy", že Bidenova administratíva uvažuje o pozastavení (obchodnej) dohody WTO o právach duševného vlastníctva počas pandémie, ako to navrhuje Južná Afrika a India.

Signatármi otvoreného listu sú okrem iných bývalý francúzsky prezident Francois Hollande, britský expremiér Gordon Brown, libérijská exprezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová či bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková.

Podpísali ho aj nositelia Nobelových cien, napr. Muhammad Yunus (mier), Joseph Stiglitz (ekonómia), Françoise Barré-Sinoussiová (medicína).