Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Vedenie EP bude zvažovať bojkot maďarského predsedníctva v Rade EÚ

Vladimír Putin a Viktor Orbán v Moskve. Foto: TASR/AP

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) sa bude vo štvrtok zaoberať maďarským premiérom Viktorom Orbánom a jeho nedávnych návštev v Moskve a Pekingu.

Brusel 11. júla (TASR) - Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) sa bude vo štvrtok zaoberať maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Diskusia sa má týkať jeho nedávnych návštev v Moskve a Pekingu. Na konferencii budú zvažovať aj vyvodenie dôsledkov voči Orbánovi a maďarskému predsedníctvu v Rade EÚ. TASR o tom informuje na základe zistení portálu Euractiv.

Orbánove stretnutia s prezidentmi Ruska a Číny prijali predstavitelia EÚ a viacerých členských štátov kriticky. Končiaci predseda Európskej rady Charles Michel označil návštevu maďarského premiéra v Moskve za politickú chybu a považuje to za neprijateľný spôsob fungovania. Uviedol, že Orbán na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nemá od EÚ žiadny mandát.

Návštevy maďarského premiéra v stredu odsúdili aj stáli predstavitelia členských krajín pri EÚ na spoločnom zasadnutí.

Maďarskom sa preto bude vo štvrtok zaoberať aj Konferencia predsedov Európskeho parlamentu, ktorá je zložená z jeho predsedníčky a šéfov politických frakcií.

Podľa Euractivu momentálne zvažujú viacero rôznych opatrení voči maďarskému predsedníctvu v Rade EÚ. V hre je možnosť bojkotu maďarského predsedníctva. Vylúčené nie je ani jeho predčasné ukončenie a urýchlenie začiatku poľského predsedníctva, ktoré ho má od Maďarska prevziať až v januári 2025.

"Úprimne povedané, o možnosti bojkotu maďarského predsedníctva sa diskutovalo už od jeho prvej cesty do Kyjeva," uviedol pre Euractiv predstaviteľ liberálnej frakcie Obnovme Európu.

Podľa Euractivu sú zatiaľ možné výsledky rokovania Konferencie predsedov nejasné. Názory na to, aké kroky voči maďarskému predsedníctvu prijať, sa rôznia.

Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ pred necelými dvoma týždňami od Belgicka. Počas tohto krátkeho obdobia maďarský premiér navštívil Kyjev, Moskvu a Peking. Svoju iniciatívu označil za mierovú misiu s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.