< sekcia Zahraničie

VIDEO: Madura vyhlásili za víťaza prezidentských volieb vo Venezuele

Na archívnej snímke Nicolás Maduro. Foto: TASR/AP

Jeho hlavní súperi však spochybňujú zákonnosť hlasovania a vyzývajú na nové voľby.

Caracas 21. mája (TASR) - Venezuelská volebná komisia v noci na pondelok oznámila, že prezident Nicolás Maduro bol v nedeľňajších voľbách opätovne zvolený na druhé šesťročné funkčné obdobie. Jeho hlavní súperi však spochybňujú zákonnosť hlasovania a vyzývajú na nové voľby, informovala agentúra AP.

Národná volebná komisia uviedla, že po sčítaní výsledkov z takmer 93 percent volebných miestností získal socialista Maduro takmer 68 percent hlasov, čím porazil svojho najbližšieho vyzývateľa Henriho Falcóna o vyše 40 percentuálnych bodov.Opozícia počas uplynulého dňa tvrdila, že očakávané Madurovo víťazstvo nebude legitímne, pretože mnohí voliči zostali doma, keď vypočuli výzvy na bojkot volieb vnímaných ako zmanipulované. Kritici vlády tiež uviedli, že na mnohých voličov vyvíjala tlak, aby hlasovali za Madura.

Volebné úrady oznámili, že účasť by podľa aktuálnych odhadov mala dosiahnuť 48 percent.

Opozičný kandidát Falcón vyhlásil, že neuzná nedeľňajšie voľby vzhľadom na nezrovnalosti, ku ktorým patrilo umiestnenie takmer 13.000 provládnych agitačných stánkov v blízkosti volebných miestností.

"Neuznávame tento volebný proces," citovala Falcóna agentúra Reuters.

Falcón spresnil, že jeho volebný tím zozbieral tisíce sťažností. Slová kritiky si našiel aj pre hlavnú opozičnú koalíciu, ktorej výzva na bojkot volieb podľa neho nahrávala vláde.

Už predtým viaceré latinskoamerické krajiny, USA i Európska únia oznámili, že výsledky venezuelských volieb neuznajú, keďže kandidovať v nich úrady znemožnili viacerým z hlavných súperov Madura.

Čoraz autoritárskejšia vláda a zlé hospodárenie v mimoriadne dôležitom štátom spravovanom ropnom priemysle vyvolali vo Venezuele prehlbujúcu sa ekonomickú i politickú krízu.

Maduro odmieta kritiku za voľby, vyzýva opozíciu


Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval v pondelok svojich protikandidátov porazených v nedeľných voľbách, aby s ním viedli dialóg o budúcnosti krajiny.

Maduro vystúpil s prejavom k svojim sympatizantom po tom, čo ústredná volebná komisia oznámila, že získal približne 68 percent hlasov, čím svojho najsilnejšieho súpera Henriho Falcóna porazil o vyše 40 percent.

Vzhľadom na množstvo prípadov porušenia zákona o voľbách samotný Falcón ešte pred zverejnením výsledkov hlasovania "kategoricky" odmietol voľby ako nelegitímne a vyzval na nové voľby, na ktoré je opozícia podľa jeho slov pripravená.

Voľby a legitímnosť hlasovania neuznal ani Javier Bertucci, ktorý skončil na treťom mieste, informovala televízia teleSUR.

Falcón spresnil, že počas hlasovania bolo podaných okolo 142.000 sťažností na neregulárny priebeh volieb a vyvíjanie nátlaku na voličov. Poukázal aj na umiestnenie takmer 13.000 provládnych agitačných stánkov v blízkosti volebných miestností.

Maduro Falcónove obvinenia odmietol a obvinil ho z neúcty k venezuelskému ľudu. "To som ešte nevidel, aby kandidát odmietol uznať výsledky volieb ešte predtým, ako ich vôbec vyhlásili," poznamenal Maduro, ktorý vyzval svojich oponentov, aby viedli dialóg, a vyhlásil, že cudzie štáty by mali prestať destabilizovať situáciu vo Venezuele.

Spojené štáty, Argentína, Čile a rad ďalších latinskoamerických krajín odmietli uznať prezidentské voľby vo Venezuele za legitímne. Argentínsky minister zahraničných vecí Jorge Faurie a prvý námestník šéfa americkej diplomacie John Sullivan vo svojom vyhlásení voľby vo Venezuele odsúdili.

Voľby sa tam podľa ich názoru uskutočnili bez účasti všetkých politických hráčov, bez domácich a zahraničných pozorovateľov a bez záruk nevyhnutných na to, aby bolo hlasovanie slobodné, spravodlivé, transparentné a demokratické.

Spojené štáty zvažujú uvalenie sankcie voči ropnému sektoru Venezuely a Sullivan oznámil, že reakcia na nedeľňajšie voľby bude v pondelok témou zasadnutia skupiny G20 v Buenos Aires.

Podľa čilského prezidenta Sebastiána Piňeru voľby vo Venezuele nezodpovedali "minimálnym štandardom skutočnej demokracie". "Neboli to čisté a slobodné voľby a (preto) nepredstavujú slobodnú a suverénnu vôľu venezuelského ľudu," uviedol.