Quantcast
< sekcia Zahraničie

Venezuelský politický väzeň Baduel zomrel vo väzbe na následky covidu

Raúl Isaías Baduel (vpravo), archívne foto. Foto: TASR/AP

Pre obvinenia zo sprisahania boli zadržaní i dvaja Baduelovi synovia.

Caracas 13. októbra (TASR) – Na následky ochorenia COVID-19 zomrel vo väzbe venezuelský politický väzeň Raúl Isaías Baduel, ktorý bol pôvodne spojencom bývalého prezidenta krajiny Huga Cháveza, no neskôr sa pripojil k jeho kritikom. Informovali o tom v utorok tamojší predstavitelia, píše agentúra AFP.

Generálny prokurátor Tarek Saab na Twitteri napísal, že 66-ročný Baduel, niekdajší generál a minister obrany za vlády Cháveza, zomrel na „zastavenie činnosti srdca a prestal dýchať v dôsledku COVID-19".

Prokurátor dodal, že Baduel bol zaočkovaný prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu a že dostával „náležitú lekársku starostlivosť".

Po puči z apríla 2002, keď bol prezident Chávez dočasne zbavený úradu, mu Baduel pomohol opätovne uchopiť moc. V roku 2007 sa však s Chávezom politicky rozišiel, keď kritizoval prezidentove návrhy na rozsiahlu ústavnú reformu. Vo väzení si od roku 2009 pre obvinenia z korupcie odsedel takmer osem rokov. V roku 2015 ho prepustili na slobodu, o dva roky neskôr ho však znova uväznili pre obvinenia zo sprisahania voči súčasnému prezidentovi Nicolásovi Madurovi.

Od roku 2015 zomrelo za mrežami už desať venezuelských politických väzňov, povedal po Baduelovom úmrtí právnik Gonzalo Himiob z ľudskoprávnej organizácie Foro Penal. „Zodpovednosť za život a zdravie ktoréhokoľvek väzňa má štát," zdôraznil s tým, že väzni musia mať zaistení nepretržitý prístup k náležitej lekárskej starostlivosti.

AFP pripomína, že pre obvinenia zo sprisahania boli zadržaní i dvaja Baduelovi synovia. Jeden z nich - Raúl Emilio Baduel - je na úteku a druhý - Josnars Adolfo Baduel -, ktorého zatkli za údajnú účasť na neúspešnom pokuse o zvrhnutie Madura, je stále vo väzbe.